într-o

„Galben-albaștrii” ies în al treilea meci al grupei „E” împotriva celei de-a doua cele mai titlate echipe din cursă

Maritsa (Plovdiv) va juca astăzi al treilea meci din grupa E a Ligii Campionilor. De la ora 16:00, ora bulgară, campioana Bulgariei va vizita marele rus Uralochka-NTMK (Ekaterinburg), a doua echipă cu titlul din istoria competiției. Ambele echipe sunt fără victorie din primele două runde din grupă și fiecare dintre ele va urmări prima sa în meciul de astăzi.

După ce în ultima rundă „galben-albaștrii” au întâmpinat la Plovdiv cea mai titrată echipă din Europa - Dynamo (Moscova), tot din Rusia, astăzi se confruntă cu a doua în acest gen de clasament. În perioada 1980-1995, Uralochka a câștigat KESH de opt ori. Echipa din Ekaterinburg a terminat încă de șase ori cu medaliile de argint de la cel mai puternic turneu european de cluburi, pentru ultima dată - în 2003. De asemenea, are trei cărți de bronz în cartea sa de vizită. Uralochka a câștigat, de asemenea, un trofeu din cel de-al doilea turneu european cel mai puternic - pentru Cupa Cupelor. A fost finalist la diferite competiții de cluburi continentale de încă patru ori. Echipa și-a câștigat țara de 25 de ori (de 11 ori în URSS și de 14 ori în Rusia) și a câștigat Cupa Sovietică de trei ori.

Un fapt curios în istoria Uralochka este că, din 1969, antrenorul principal al clubului este legendarul Nikolai Karpol, care acum are 81 de ani. Sub conducerea sa, Sbornaya a câștigat două titluri olimpice, una mondială și șapte titluri europene.

Sezonul trecut Uralochka-NTMK a terminat cu medaliile de bronz din campionatul Rusiei după o victorie cu 3: 1 împotriva Dinamo Kazan (Kazan) în serie pentru locul trei. În prezent, echipa din Ekaterinburg se află pe locul al doilea în Superliga Rusă, cu opt victorii și 25 de puncte din nouă jocuri disputate, cu doar alte două jocuri pierdute care o separă de liderul Lokomotiv (Kaliningrad). De asemenea, s-a calificat în mod convingător pentru semifinalele cupei naționale.

Ksenia Parubets este vedeta din gama actuală a Uralochka. Cei patru de 25 de ani ai echipei naționale rusești sunt campioni europeni din 2015 și sunt cei mai de succes jucători de volei din echipa lui Nikolai Karpol. Pe lângă Parubets, alți doi sportivi Uralochka au făcut parte din echipa rusă care a câștigat medalii de bronz la Cupa Mondială din septembrie - distribuitorul Tatiana Romanova și libera Daria Pilipenko. Uralochka include și numele a patru străini - doi din Belarus și câte unul din Cuba și Ucraina.

În primele două meciuri din grupă, Uralochka a suferit pierderi cu 1: 3 ca oaspete la Dynamo și cu 2: 3 acasă împotriva francezului RC Cannes (Cannes), în timp ce Maritsa a pierdut 1: 3 la Cannes și acasă împotriva moscoviților . „Galben-albaștrii” participă la faza grupelor din Liga Campionilor pentru al treilea an consecutiv, în căutarea primei victorii ca invitați.

Meciul Uralochka-NTMK - Maritsa din această după-amiază va fi transmis în direct pe BNT 3, precum și online pe EuroVolleyTV și pe canalul TV rusesc START.

Judecătorii meciului vor fi Zsolt Mezofi din Ungaria și Alexandros Milonakis din Grecia și delegatul CEV - Gilles Gopp din Franța.