giro-ul

Italianul Vincenzo Nibali din echipa Astanei a câștigat convingător turul 96 al ciclismului în Italia. Aceasta este a 68-a victorie a unui reprezentant al gazdelor în istoria Giro-ului.

Nibali a finalizat turul în 84 de ore, 53 de minute și 28 de secunde. El l-a depășit pe columbianul Rigoberto Uran („Sky”) în clasamentul final cu 4:43 minute și australianul Cadel Evans (Navy) cu 5:52 minute.

Vincenzo Nibali a îmbrăcat tricoul roz al unui lider în clasamentul individual individual după etapa a 8-a și și-a dovedit superioritatea completă în ultimele etape decisive, care au avut loc în condiții meteorologice nefavorabile. El a obținut victoria după cursa fenomenală pe cronometru în etapa a 18-a, când nu a lăsat nicio șansă concurenților săi și a făcut o diferență de 2:36 minute unui ceasornicar dovedit precum Cadel Evans. De asemenea, a câștigat ultima etapă montană, a 20-a, al cărei traseu a trebuit schimbat din cauza condițiilor meteorologice severe.

Ieri, în ultima etapă 21, la 206 de kilometri de la Riese Pio până la Brescia, a trebuit doar să termine. În finală, Nibali a fost întâmpinat solemn de publicul entuziast. Etapa a fost câștigată cu un sprint final de britanicul Mark Cavendish, care a terminat în 5 ore, 30 de minute și 9 secunde în fața lui Sasha Modolo (Italia) și Elia Viviani (Italia) cu același timp.

Pilotul britanic Sky a câștigat tricoul roșu în clasamentul punctelor, înaintea lui Nibali și Evans. Italianul Stefano Pirazzi a câștigat tricoul albastru pentru cel mai bun alpinist, iar trio-ul a fost completat de Nibali și Giovanni Visconti.

În cea mai contestată categorie, columbianul Carlos Betancourt l-a depășit pe polonezul Rafal Mike cu 41 de secunde și a câștigat tricoul alb pentru cel mai bun tânăr sportiv. Pentru echipe, „Sky” a câștigat clasamentul la timp, iar „Movistar” - în puncte.

Vincenzo Nibali s-a născut în Sicilia în 1984. Din 2005 este ciclist profesionist. Este cunoscut sub porecla de „Rechin”. Triumful în turul Italiei este al doilea trofeu în competițiile de mai multe etape de trei săptămâni după victoria din Vuelta din 2010. De asemenea, el are două locuri trei în Giro în 2010 și 2011.