United Group finalizează achiziția Nova Broadcasting Group

Petar Kardzhilov merge în judecată pentru incidentul Podului Vulturului

Au dezvăluit o schemă de spălare a banilor la scară largă în Plovdiv

Protecția de urgență a centralei nucleare Kozloduy a fost activată, Unitatea 5 sa oprit

Incident tragic în Sofia, nimeni nu este de vină de 7 ani

În Vladimir Iliev a fost numit Sportivul Anului Bulgariei pentru 2019. Biatleta a câștigat premiul nostru după ce a câștigat o medalie de argint la Campionatele Mondiale de biatlon din Suedia la începutul anului, a raportat BGNES.

La începutul acestei săptămâni, Iliev a fost distins cu premiul „Sports Icarus”, iar în această seară a triumfat în cea de-a 62-a ceremonie „Sportivul anului”. Subiecții ai lui Iliev au fost atleta Ivet Lalova-Collio și jucătorul de tenis Grigor Dimitrov. Lalova se află în top zece din prestigiosul clasament pentru a opta oară în carieră. Sprinterul a câștigat și Premiul de debut al publicului.

Pentru al doilea an consecutiv, Ansamblul Național de Gimnastică Ritmică, care a câștigat o medalie de argint la Campionatele Mondiale de la Baku și medalii de aur la Cupele Mondiale de la Minsk și Kazan, a fost numită Echipa anului. Premiul pentru antrenorul numărul 1 al ziarului „Trud” a fost câștigat de antrenorul ansamblului Vessela Dimitrova.

Sportivul Hristian Stoyanov a fost numit sportivul anului cu dizabilități.

În top 10 se numără și Bozhidar Andreev, Taibe Ussein, Albert Popov, Radoslav Panteleev, Kubrat Pulev, Maria Oryashkova, Boryana Kalein.

În 2018, Taipei Usain a devenit sportivul anului.