Printre alte sporturi, tenisul strălucea ca un pahar plin de vin roșu de ruină - diferit de cel din turnee, cu fața sa proaspătă, olimpică. Spectatorii s-au distrat în tribune și și-au încurajat cu voce tare jucătorii preferați pe teren. Și întâlnirile s-au dovedit a fi diferite, puțin nebune și fermecate. Juan Martin del Potro, locul 141 în clasament, după un tratament îndelungat, a rupt jocul lui Nole Djokovic și l-a privat de marele vis - de a avea el și Serbia o medalie olimpică de aur - 7: 6/4 /, 7 -6/4 /. În cele din urmă, spaniolul a jucat o finală cu Andy Murray. Bătălia lor maraton a durat 4 ore și 2 minute. A fost un spectacol fantastic, cu atât mai mult o experiență. După nenumărate răsuciri și jocuri uluitoare, Murray a câștigat un al doilea titlu olimpic - 7 - 5, 4 - 6, 6 -2, 7 - 5. La dublu masculin, campionii olimpici sunt Mark Lopez și Rafael Nadal.

În finala feminină, Puerto Rico a câștigat prima sa medalie olimpică de aur datorită minunatului joc al Monicai Pug, câștigat de cunoscutul Kerber. La dublu feminin, au câștigat rusele Ekaterina Makarova/Elena Vesnina.
Standurile de baschet erau pline, desigur. Meciurile au fost doar feroce. Acest lucru este evident din rezultatele „extratereștrilor”. Americanii au câștigat cu rezultatele lor necunoscute anterior sub o sută de puncte, sau exact 100 și o mică diferență - Serbia - 94 - 91 și Franța - 100 - 97.