Echipa masculină a clubului Haskovo „Asti 91” a câștigat Cupa bulgară de handbal pe plajă și Turneul internațional de handbal pe plajă „Nessebar Beach Cup 2020”.

devenit

Pe drumul spre succes, Haskovo a înregistrat 4 victorii - peste „Rahovets” (Gorna Oryahovitsa), echipa lui Nessebar, „Kavarna”, iar în finală a învins-o pe NSA.

Au fost acordate premii individuale de la turneu. Paznicul „Asti 91” Rumen Dimitrov a fost premiat pentru cel mai bun portar al turneului, Petko Petkov a fost ales drept cel mai atractiv jucător, iar Todor Kirev a fost în opt ideal. Radoslav Mitkov, care este cel mai bătrân jucător din echipa Haskovo alături de antrenorul Samet Murtazali, și-a contribuit și el experiența.

Pe lângă succesul echipei masculine, un alt premiu a fost adus și de juniorii „Asti 91”. Haskovo a devenit campion al Campionatului de handbal pe plajă. În drum spre medaliile de aur, Haskovo i-a învins pe Shumen, Rahovets și Albatross (Burgas). Juniorii s-au răzbunat în turneu după ce au devenit campioni de top în 2019.

La fete, HC Haskovo a terminat pe locul al treilea, iar în cursa feminină "Toplika" (Băi minerale) s-a clasat pe locul cinci.