european

Stanimir Belomazhev a câștigat o medalie de argint la distanță la Campionatul European de Orientare la Schi, care se desfășoară la Velingrad. Bulgarul a depășit traseul de 19,8 kilometri în 1 oră 34 minute 39 secunde și a trebuit să câștige aurul, în ciuda faptului că a terminat pe locul doi.

• Joaca
  • pauză
  • Stop
  • mut
  • dezactivează sunetul
  • volum maxim

Suedezul Eric Rost a fost mai rapid decât campionul nostru mondial, dar punctul de control ratat a dus la retrogradarea sa. Apelul ulterior depus de sediul suedez a fost confirmat de un juriu, care i-a acordat din nou victoria lui Rost. Astfel, argintul a rămas pentru Belomazhev, iar bronzul a devenit proprietatea lui Ovind Waterwald (Norvegia).

Legenda acestui sport Eduard Khrennikov a terminat pe locul patru. Rusul este de 14 ori campion mondial și de 8 ori campion european. Ceilalți doi reprezentanți ai noștri - Nikolay Dimitrov s-a clasat pe locul 36, iar Boyan Sofin a rămas pe locul 45 din 47 de absolvenți.

La aceeași disciplină pentru femei, campioana este rusoaica Maria Kachkina, înaintea suedezei Magdalena Olson și a altei ruse Anastasia Kravchenko. Stefania Belomazheva-Dimitrova s-a clasat pe locul 24, iar Iliana Ilieva a terminat imediat după ea cu 27 de clasați.

În cursa juniorilor, 58 de secunde l-au separat pe Martin Penchev de medalia de bronz. Campion este Jorgen Bucklid (Norvegia).

Mâine competițiile se încheie cu ștafete la toate categoriile.