Llorente și Sassueta au marcat la egalitate 2: 2

bilbao

Athletic (Bilbao) s-a îmbunătățit eroic până când a vizitat Granada din runda a 33-a din Primera Divizie, care s-a încheiat cu 2: 2. Cu mai puțin de 10 minute înainte de finalul meciului, bascii au fost în urmă în rezultat, după ce în minutul 2 Jaime Romero a deschis gazdele, iar în minutul 75 Alex Heiko s-a dublat. Totuși, primul și-a părăsit echipa cu un bărbat mai puțin, după ce a fost expulzat în minutul 39 cu cartonaș roșu direct. Apoi, a fost acordată o penalizare oaspeților de la Bilbao, pe care vedeta Fernando Llorente a ratat-o. Abia în minutul 81 și-a corectat greșeala și a reușit să reducă scorul. 2: 2 final a fost format de Markel Sasueta în 87.

După tragere la sorți, bascii ocupă locul 7 în Primera Division cu 42 de puncte, la fel ca alte patru echipe. Granada este pe locul 16 cu 36 de puncte.

După cum se știe, Athletic (Bilbao) va juca o semifinală în Europa League, unde va concura cu Sporting (Lisabona). Prima ciocnire a avut loc pe 19 aprilie în capitala portugheză.