Luc de Jong (8) și Filipe Coutinho (10) au marcat goluri timpurii

Echipele Barcelona și Sevilla au făcut 1: 1 într-un duel din runda a cincea din La Liga, jucat fără audiență la „Camp Nou”. Luc de Jong (8) și Filipe Coutinho (10) au marcat goluri timpurii. Meciul a fost egal și nu a oferit multe poziții de gol în afară de goluri. Acestea au fost primele puncte pierdute pentru ambele echipe care nu au jucat în primele două runde ale campionatului.

barça

Antrenorul Los Coules, Ronald Koeman, a continuat să aibă aceeași echipă din primul său joc, cu singura excepție fiind Ronald Araujo, care l-a înlocuit pe penalizat Clement Langley. Cvartetul în atac al catalanilor a fost format din Lionel Messi, Filipe Coutinho, Ansu Fati și Antoine Griezmann. Yulen Lopetegui s-a clasat pe 4-3-3 cu Suso, Luc de Jong și Lucas Ocampos în atac.

Oaspeții de la „Ramon Sanchez Pizjuan” au început cu încredere în sine și au fost primii care au controlat mingea și au lansat atacuri. În minutul al patrulea după un scurt corner Ivan Rakitic a tras cu capul peste transversală. În optimi, sudicii au repetat jocul la un colț, de data aceasta Jules Kunde și Frankie de Jong nu au reușit să joace bine cu mingea, a ajuns la Luke de Jong, care a tras mingea de la zece metri și a pus-o sub transversală în ciuda intervenția portarului Neto.

Catalanii au reacționat imediat și două minute mai târziu rezultatul a fost 1: 1. Leo Messi l-a căutat pe Jordi Alba cu o pasă înaltă, Jesus Navas a centrat mingea, dar a pus-o de fapt pe picioarele lui Coutinho, care a țintit foarte exact în colțul superior de 18 metri. În minutul 17 Jordi Alba a încercat să-l transfere pe portar cu un șut de la 60 de metri, nu departe de succes.

În 19, „alb-roșii” au dezvoltat un mare atac pe flancul drept. Suso a ținut mingea și a trecut către Jesus Navas, care a centrat un șut paralel cu linia porții. Fernando era la un pas de a prinde mingea. Două minute mai târziu, Ansu Fati i-a acordat o asistență excelentă lui Griezmann, al cărui șut dintr-o poziție excelentă a fost mediocru.

Blaugranii au devenit mai activi și au exercitat controlul teritorial. Invitații din Andaluzia, pe de altă parte, au preferat mai multe acțiuni colectate. Ansu Fati a decis să tragă în față într-o acțiune activă în minutul 29. În cea de-a 43-a, Leo Messi a tras în diagonală, iar mingea a zburat cu aproximativ un metru în lateral.

În 48, Araujo a făcut o pasă excelentă către Antoine Griezmann, care din aripa dreaptă s-a repezit în zona de penalizare, dar a pierdut controlul dintr-un unghi mic înainte de lovitură. În minutul 61, Kuman a făcut o dublă înlocuire: i-a scos pe Griezmann și Fati, eliberându-i pe Trinkao și Pedri. În același minut, Lopetegui a pus în joc Munir El Hadadi și En-Nesiri.

În a 64-a, En-Nesiri a centrat brusc, a îndreptat mingea către piciorul lui Araujo, acesta a sărit de pe el și apoi a sărit în transversală. Oaspeții au continuat să facă presiuni pentru a face egal când, după 80 de minute, fc. În 73, Isus Navas s-a centrat pe a doua grindă, unde En-Nesiri a tras cu capul - inexact. În minutul 81, Messi a tras fără întârziere de la 20 de metri și a testat vigilența lui Bunu. Un minut mai târziu, catalanii au atacat din dreapta, Sergio Busquets a centrat de la dreapta la Frankie de Jong inclus, care lângă transversală, presat de un fundaș.

În 91 Trincao s-a desprins de la dreapta și a tras dintr-un unghi mic - în corpul portarului. În 92, Messi a invadat zona de penalizare și a căzut cu o cerere de penalizare. Arbitrul Hill Manzano a decis că nu a existat nicio încălcare, deși fundașul nu a jucat cu mingea.