• Fotografie
  • DirTV

suferă

Barça suferă în capitala bască și a rămâne în urmă Real este deja semnificativ

Al patrulea meci consecutiv fără victorie în campionat pentru Leo Messi și companie

Barcelona s-a trezit pe locul nu atât de plăcut al 12-lea în clasamentul ligii spaniole după 1: 1 pe terenul lui Alaves în meciul târziu de sâmbătă. Acesta a fost al patrulea meci consecutiv fără victorie în campionat pentru catalani, care sunt deja la 8 puncte în spatele liderului.

Și numele său nu sună plăcut pentru oricine susține Barça - Real Madrid (cu 16 puncte, dar și un joc jucat mai mult).

Oaspeții au început meciul cu putere la Vitoria, capitala țării basce. Jucătorii de stele roz, în frunte cu Leo Messi, au avut patru poziții bune în primele 25 de minute, cu cea mai curată dor de Ansu Fati, care a sărbătorit sâmbătă 18 ani.

Și în loc de obiectivul așteptat pentru Barça, unul a intrat pe ușa marelui. Portarul Neto a încurcat inexplicabil mingea în picioare după o pasă a lui Gerard Pique, care i-a dat-o lui Luis Rioja, care a marcat cel mai ușor gol din carieră în minutul 31.

Messi și compania au presat, dar nu au reușit să înscrie. În minutul 62, Hota a fost eliminat cu un al doilea cartonaș galben pentru un joc periculos împotriva lui Pique, iar gazdele s-au strâns pentru o ultimă jumătate de oră dificilă cu 10 contra 11 pe teren.

În următorul atac, mingea a trecut fericită în spatele apărării la picioarele lui Antoine Griezmann și a egalat - 1: 1.

Fati a ratat din nou, Messi a eșuat de două ori din poziții clare, iar în cele din urmă a fost salvat un șut puternic al lui Miralem Pjanic. Barça a tras 25 de lovituri în poarta echipei gazdă, cu 9 șuturi în cadru. Dar. câte un scop fiecare.

"Sunt furios", a recunoscut Griezmann. "În atâtea situații. Ne lipsește foarte mult, dar din fericire suntem încă la începutul sezonului".

Ronald Koeman, antrenorul Barça, era și el îngrijorat. El nu poate explica modul în care echipa sa ține săptămâna aceasta la Juventus la Torino (2-0 pentru catalani), după care este neconvingător împotriva lui Alaves.

„Nu suntem suficient de încrezători în fața porții - a spus mentorul. - Desigur, asta mă îngrijorează. Jucăm într-un campionat în care orice echipă te poate pedepsi pentru cea mai mică greșeală. Aceasta înseamnă că trebuie să marcăm goluri, nu ne putem baza pe unul, chiar pe doi, pentru a câștiga meciul.

Două puncte din 12 în ultimele patru jocuri este o statistică proastă și le-am spus jucătorilor. Toată lumea este supărată în vestiar, ceea ce este bine. Vreau să fie calea de urmat ".