Barcelona l-a învins pe Real Betis cu 3: 2 ca invitat. Catalanii au rămas în urmă de două ori în prima repriză, dar au reușit să facă o schimbare cu un gol de Langle în minutul 72. Toate cele trei goluri pentru Barça au venit după asistențele lui Messi.

barcelona

Real a atras-o pe Barca cu 6 puncte, l-a învins pe Osasuna ca invitat

Isco, Ramos, Vazquez și Jovic au semnat pentru Real

Kike Setien l-a lăsat pe bancă pe Ansu Fati, în vârstă de 17 ani. Antoine Griezmann a revenit în formația de start. Lionel Messi a obținut un rol de atacant secund într-o schemă de 4-4-2 cu Arturo Vidal deasupra unui diamant în mijlocul terenului. Borja Iglesias a condus atacul „verde-albilor” într-o schemă 4-2-3-1.

În al treilea minut, arbitrul a ignorat o încălcare clară împotriva lui Leo Messi și l-a enervat pe argentinian. Un minut mai târziu, Clement Langle a blocat mingea cu mâna după un șut al lui Nabil Fekir. Judecătorul Sanchez Martinez a ignorat inițial situația, dar după consultarea cu VAR, arbitrul a indicat punctul alb. Sergio Canales a marcat după o performanță bună în minutul șase.

Oaspeții au returnat golul cu prima lor acțiune bună. Leo Messi i-a trecut lui Frankie de Jong. Olandezul a alunecat în spatele apărării, a stăpânit pieptul și și-a dat seama cu piciorul din aer pentru 1: 1.

În 23, Griezmann, care s-a retras din dreapta, l-a găsit pe Messi în zona de penalizare. Argentinianul a avut timp să controleze mingea, apoi a încercat să o direcționeze pe lângă portarul Joel Robles, dar gardianul a reușit să pareze cu mâna dreaptă. În 26 Arturo Vidal nu a luat mingea bine în centru și a dat un ton de fulger pentru a contracara gazdele. Nabil Fekir a avansat de pe stânga, Samuel Yumtiti a acționat prea defensiv și Fekir a trimis o minge formidabilă în diagonală. Mark-Andre ter Stegen nu a reușit să reacționeze adecvat, iar Betis a preluat conducerea cu 2: 1.

În timpul adăugat al primei reprize, Sergio Busquets a reușit să egaleze după o situație controversată. Messi a centrat în zona de penalizare, au existat mari îndoieli cu privire la o încălcare a atacului lui Langle, iar Busquets a reușit să controleze cu piciorul și a marcat de la șase metri pentru 2: 2. În ciuda așteptărilor ca arbitrul să revizuiască situația în detaliu, s-a grăbit să pună capăt primei reprize.

A doua repriză a început cu un atac bun al catalanilor. În minutul 47, Arturo Vidal a intrat în suprafața de pedeapsă și a trecut înapoi către Leo Messi. Argentinianul a șutat de la 18 metri, iar portarul Robles a reușit să tragă în corner. În minutul 57, Kike Setien a făcut o dublă înlocuire, eliberându-i pe Jordi Alba și Arthur în detrimentul lui Junior Firpo și Arturo Vidal. În 62, Sergio Roberto a sărit inteligent mingea, a ajuns la Messi și a creat o situație de gol. Argentinianul a falsificat un fundaș și a tras cu piciorul drept mai incomod. Șutul în colțul apropiat a fost reflectat magistral de către portar.

În a 67-a, Messi și Alba au făcut o pasă dublă, după care argentinianul a întors foarte tehnic mingea în colțul îndepărtat, în încercarea de a transfera portarul. Paza lui Betis a fost depășită, dar scopul nu a fost complet precis, deoarece mingea a trecut de bârnă.

În minutul 72, „Los Coules” a făcut o schimbare completă după o situație statică. Messi a centrat, Langle a sărit peste adversarul său și și-a dat seama cu o lovitură de cap. Fundașul francez a reușit să semneze și din cauza derapajului portarului. În minutul 76, arbitrul i-a acordat un al doilea cartonaș galben lui Nabil Fekir. Lama franceză a devenit nervoasă din cauza unui controversat cartonaș galben, a reacționat violent și a meritat să fie expulzată. În minutul 79, Clement Langle a intrat în vestiar după un al doilea cartonaș galben. Fundașul l-a lovit inutil pe Joaquin Sanchez și s-a dus la o baie mai devreme.