Cu 3: 0 bavarezii l-au luat pe Bochum și au ocupat locul al doilea în clasament, dar au pierdut pe Klose la nesfârșit

18:26 | 14 martie 2009.

bayern

Banda în creștere a Bayern München a continuat cu o victorie în deplasare cu 3-0 asupra lui Bochum. Bavarii nu au avut probleme pe teren, iar Podolski a ratat chiar un penalty. Vestea proastă este că o accidentare l-a scos pe Klose de pe teren la nesfârșit

Comparativ cu ultimul meci cu Hanovra, Klinsmann a făcut două schimbări - Lel în locul lui Odo și van Bommel în locul lui Altantop. În toamnă, meciul s-a încheiat cu 3: 3 după ce bavarezii au condus cu două goluri cu puțin înainte de final, dar au permis egalarea. Asta nu ar fi trebuit să se întâmple acum.

Meciul a început cu o presiune puternică a lui Bochum și în minutul 13 Dabrowski a sărit singur împotriva lui Renzing, care a arătat totuși un reflex excelent și a salvat. Ulterior, ritmul a încetinit, iar Bayern a jucat mai ales în centru.

În minutul 31, Bayern a mai primit o lovitură sănătoasă când Klose a părăsit meciul accidentat. Un minut mai târziu, însă, campionii au preluat conducerea. Van Buyten a câștigat un meci aerian, mingea a aterizat în Ze Roberto, care cu un șut puternic de la 16 metri a deschis scorul - 0: 1.

La începutul reprizei a doua meciul putea fi decis. În a 48-a, Pfertzel de la Bochum a izbucnit pe Sousa detașat și a primit un cartonaș roșu, iar Bayern - un penalty. În spatele mingii se afla Lukas Podolski, care a tras puternic. în afară.

Cu toate acestea, Bochum era deja puternic slăbit și în minutul 60 a căzut logic al doilea gol pentru Bayern. Philipp Lahm a primit o pasă de la Schweinsteiger, l-a ocolit pe Dobrovski și a făcut 0: 2 de la zece metri.

După alte patru minute, Sousa și Podolski s-au amestecat reciproc și au risipit o ocazie clară. Puțin mai târziu, Podolski a tras din nou în exterior și apoi Sousa a făcut același lucru.

Ultimul gol a căzut în ultimul minut - Podolski a avansat, i-a trimis o pasă paralelă lui Dimikelis, care nu a avut probleme cu marcarea.

Odată cu victoria, Bayern s-a clasat pe locul al doilea cu 45 de puncte, dar diferența cu Hertha de patru puncte a rămas. Echipa din Berlin ar fi chinuit cu 1: 0 de Bayer Leverkusen cu un gol de Voronin. Valeri Domovchiiski a intrat în joc în minutul 75 și a sărbătorit victoria la final.

Bochum - Bayern 0: 3

Bochum: Fernandez, Concha, Pferzel, Fabian, Fuchs, Dabrowski, Imhof, Shestak (74 Grote), Epale (85 Fryer), Azaoa, Michiel (64 Hashemian)

Bayern: Renzing, Lucio, van Buyten, Lam, van Bommel, Demichelis, Schweinsteiger, Ze Roberto, Klose (31-Sauce), Podolski

Marcatori: Ze Roberto 32, Lam 60, Demichelis 90