betonul

Botev Plovdiv a pierdut bătălia de la Tracia și aceasta nu este o surpriză! Canarii au pierdut cu 2-0 ca invitat al lui Beroe, care este echipa din campionatul de acasă care impresionează cel mai mult cu forma în care este.

Surprinzătoare a fost formația cu care Zeljko Petrovic a decis să intre în acest meci. El a pariat pe cât mai mult de 7 jucători de teren defensivi, iar doar trei (Nedelev, Vutov și Viana) au fost jucători cu o afinitate pentru atacul din formația de start a muntenegreanului.

Astfel, Zeljko Petrovic a încercat să scoată ceva din Bătălia de la Tracia amestecând beton serios în fața ușii lui Argilashki, dar acesta nu a fost niciodată stilul care este codificat în ADN-ul lui Botev Plovdiv, mai ales în astfel de meciuri. Deși fanii canarilor așteaptă să vadă beton nu pe covorul verde, ci pe „esticul” 10.

După mai bine de o oră de joc, galbenii și negrii au avut o posesie rușinoasă a balonului de 29%, ceea ce arată cum au reprezentat canarii în acest meci. După această înfrângere, galbenii și negrii sunt deja în partea de jos a mesei și fac o companie de echipe precum Botev Vratsa și Vitosha Bistritsa! Plovdiv are deja locul 11-13 cu omonimii de la Vratsa și coșmarul lor Tsarsko Selo, deoarece cele trei echipe au aceeași diferență de goluri (-4) și doar 5 puncte fiecare.

Formarea defensivă a lui Zeljko Petrovic poate sugera, de asemenea, că absolventul olandez este cu siguranță îngrijorat de lipsa punctelor și, în consecință, de locul său ca antrenor principal al lui Botev Plovdiv.

În al treilea minut, Todor Nedelev a șutat sub transversală dintr-un fault, dar Dusan Pernish a deviat cu ambele mâini în corner. În minutul zece transversala l-a salvat pe portarul „Canarilor” Georgi Argilashki. Pedro Eugenio i-a trimis un proiectil grozav lui Argilashki, dar mingea a sărit în transversală.

În minutul 14 Ivan Bandalovski a cerut o penalizare pentru contactul cu picioarele lui Ebert Cardoso în suprafața de pedeapsă, dar arbitrul Stefan Apostolov nu a văzut o încălcare. În minutul 30, Ruben Brigido a tras către ușa oaspeților, dar Argilashki a salvat fără probleme. Au urmat minute plictisitoare. În a 36-a Alexander Vassilev din Beroe a tras de la aproximativ 30 de metri și a trimis mingea în direcția lui Sliven. În minutul 45, Eugenio ar fi putut finaliza o acțiune lungă, dar portughezii ar trece peste ușa de la marginea suprafeței de penalizare a „Canarilor”.

Imediat după pauză, Pedro Eugenio a ratat un gol. Aripa a tras de la zece metri, dar Argilashki a lovit cu picioarele. În minutul 50, Kamburov a ratat singur împotriva pazei lui Botev. În minutul 52, însă, o gafă a lui Kostadin Nichev l-a obligat pe fundașul experimentat să facă o încălcare în zona de penalizare, ceea ce i-a adus un al doilea cartonaș galben. În spatele punctului alb se afla Kamburov, care a întins plasa cu un șut măsurat în colțul de jos - 1: 0 pentru Beroe. Presiunea echipei lui Alexander Tomasz a dat roade.

În minutul 78, Bandalovski a ratat un gol, iar bara transversală l-a salvat din nou pe Argilashki. Apoi a făcut tot ce i-a stat în putință pentru a curăța mingea și astfel „canarii” au ieșit „uscați” din această situație. În minutul 81, Argilashki l-a împușcat pe Alexander Tsvetkov.

În minutul 83, asediul zonei de penalizare a „galben-negrilor” a adus un nou gol pentru Beroe. Centrarea lui Ivan Minchev a lovit marginea zonei de poartă, jucătorii atacanți în verde și alb au ratat mingea, dar și Argilashki nu a reușit să o oprească - 2: 0.

Beroe - Botev (Plovdiv) 2: 0 (0: 0)

1: 0 Martin Kamburov (52 - penalty)
2: 0 Ivan Minchev (83)

Linii de start:

Beroe: Pernish, Alkan, Al. Țvetkov, Ohene, Kamburov, Bandalovski, Al. Vassilev, Brigido, Genev, Minchev, Eugenio

Botev (Pd): Aguilashki, Filipov, Kr. Dimitrov, Nichev, Cardoso, Baltanov, Van Arnhem, Marin, Nedelev, Vutov, Viana