blago

Blagoy Georgiev a marcat primul gol în victoria lui Rubin Kazan cu 2: 0 acasă împotriva lui Zion într-un meci din grupa „B” a turneului Europa League.

Fostul național bulgar a fost titular și a rămas pe teren pe parcursul celor 90 de minute de meci. În minutul 72 Georgiev a marcat cu un șut de la distanță.

În minutul 34, elvețienii au rămas cu 10 persoane pe terenul dificil din Kazan, după ce Birama Ndoeye a primit un al doilea cartonaș galben și respectiv roșu.

În ultimele secunde ale meciului, rezerva Diniyar Bilyaledtinov l-a asistat pe Marko Devich și a marcat al doilea gol în favoarea echipei rusești.

Ivan Bandalovski a fost titular pentru Partizan Belgrad în victoria 2: 1 ca invitat împotriva lui AZ Alkmaar într-un meci al grupei "L" a turneului Europa League.

Bandalovski a fost pe teren pe tot parcursul meciului, iar în minutul 27 a primit un cartonaș galben.

Celălalt bulgar din echipa sârbă, Valeri Bozhinov, a rămas pe margine, intrând în joc cu cinci minute înainte de sfârșitul timpului regulat, înlocuindu-l pe Nikola Ninkovic.

Dov Sansos a pus AZ în avantaj la trei minute după pauză, dar golurile lui Abubakar Omaro și Andrija Zivkovic în minutele 65 și 89 au adus succesul sârbilor.

După această victorie, Partizan are un avantaj de 9 puncte pe locul al doilea în grupă. În celălalt meci al acestei grupe, Athletic Bilbao a câștigat 3: 2 ca oaspete împotriva Augsburgului și și-a asigurat un loc în faza de eliminare. Bascii au 12 puncte pe primul loc.

Liverpool, Tottenham, Schalke și Lazio au câștigat, de asemenea, cote pentru finala 1/16 a turneului.

Liverpool a luat o turnură și a câștigat cu 2-1 pe Bordeaux datorită golurilor lui James Milner dintr-un penalty în minutul 38 și Christian Benteke în 45. Cu cinci minute înainte de golul lui Milner, Henri Salve a oferit oaspeților francezi conducerea, dar nu au putut menține presiunea.

Tottenham l-a învins pe Karabakh cu scorul de 1: 0 cu un gol târziu al naționalului englez Harry Kane, care și-a urcat echipa în fruntea grupei „J”. Al doilea cu trei puncte pasive în echipa lui Anderlecht, care s-a impus cu 2: 0 asupra Monaco și i-a deplasat pe francezi din poziția lor.

Lazioul italian l-a învins pe finalistul de anul trecut Dnipro cu 2-1 și i-a eliminat pe ucraineni în cursă. „Vulturii” romani au preluat conducerea prin Antonio Kandreva în minutul patru al meciului, iar Bruno Gama a egalat pentru Dnipro în minutul 65.

Totuși, remiza nu a durat mult, deoarece doar trei minute mai târziu Marco Parolo a dat din nou gazdelor conducerea, iar Filip Djordjevic a decis să părăsească meciul în timp suplimentar. Lazio este campion sigur în grupa G, iar Saint-Etienne a câștigat a doua cotă de eliminare după o remiză de 1-1 în Rosenborg.

Între timp, Schalke și Sparta Praga au părăsit grupa K după ce nemții au învins APOEL Nicosia cu 1-0, iar cehii s-au impus cu același rezultat împotriva lui Asteras. Schalke are un avans de două puncte împotriva lui Sparta Praga, iar în ultima zi a fazei grupelor, liderii grupului își vor schimba adversarii.