Borussia (Dortmund) a înregistrat un succes important în întâlnirea lor cu Borussia (Mönchengladbach). Echipa și-a încheiat seria de trei remize consecutive și a obținut o victorie pe teren propriu cu 1: 0 asupra liderului din Bundesliga.

dortmund

Oaspeții și-au încheiat seria de patru victorii consecutive.

Derby-ul a oferit multe atacuri bune și multe momente memorabile. În fața ambelor uși existau o serie de situații pentru un obiectiv.

Jaden Sancho pedepsit, nu va juca în seara asta

„Este un jucător grozav, fără îndoială, dar mai are multe de învățat”.

Niciun gol nu a fost marcat în prima repriză, iar în a doua repriză presiunea acasă a dat roade.

În minutul 58, căpitanul Marco Royce a primit o mare asistență de la Hazard și a reușit rapid să trimită mingea pe lângă portar pentru 1: 0.

Rezultatul a rămas neschimbat până la finalul meciului. Mönchengladbach este încă în frunte cu 16 puncte, la fel ca Wolfsburg. Bayern și Dortmund au câte 15.

Bayern (München), cu o nouă greșeală, a luat doar un punct în vizita sa la Augsburg