Article_top

Ludogorets va avea un nou antrenor și numele său va fi cel mai probabil Dimitar Dimitrov-Hero, după ce aseară Georgi Dermendzhiev a demisionat din cauza pierderii Eagles în meciul Supercupei împotriva lui Botev (Plovdiv) pe stadionul Lazur din Burgas - 1: 1 și 5: 6 cu penalizări.

ludogorets

Cu câteva ore mai devreme, a devenit clar că Hero și-a reziliat contractul cu Irtysh din Kazahstan (Pavlodar), se afla în tribunele arenei de lângă mare. Mai târziu astăzi, Ludogorets va anunța numele noului antrenor.

Hero a avut o conversație cu directorul executiv Angel Petrichev la Burgas. Se spune că înlocuirea lui Dermendzhiev a fost planificată chiar și în cazul unei victorii pentru Supercupă, iar întoarcerea unui specialist proeminent precum Dimitar Dimitrov a accelerat procesul.

Aseară Todor Nedelev a deschis scorul pentru „Botev” cu un gol frumos dintr-o lovitură liberă directă în minutul 16. Apoi campionii au lovit trei grinzi, au creat alte poziții de poartă, pur și simplu nu au avut norocul să egaleze.

Totuși, acest lucru s-a întâmplat în minutul 47, când Wanderson a făcut 1: 1 după o pauză de pe stânga și o pasă dublă cu Claudio Kesheru.

Presiunea „vulturilor” a continuat, dar s-a slăbit treptat, iar „Botev” a arătat clar că așteaptă penalizări.

În șuturile de 11 metri, Marcelinho a ratat din prima încercare pentru „Ludogorets”. „Botev” a marcat toate cele cinci performanțe și a îmbrățișat astfel trofeul după 5: 4. Canarii au învins Eagles cu 2-1 în finala Cupei Bulgariei din mai.

Iar stadionul Lazur a devenit cetatea lor - au jucat trei jocuri Europa League acolo și nu au permis nici o înfrângere.