Jucătorii bulgari de volei au câștigat, de asemenea, al doilea meci al calificării olimpice la Berlin. Echipa olandeză a fost doar un bun partener de luptă al „leilor” în viteză. Scorul final 3-0 (25-19, 25-16, 25-15) este chiar mic pentru ceea ce s-a întâmplat în „Arena Max Schmeling”.

trecut

Bulgaria - Olanda 25-19, 25-16, două jocuri minunate

Numai subestimarea și oboseala ar oferi adversarului o șansă

Rivalii noștri au câștigat primele două puncte din meci și au reușit să mențină un avantaj minim la 6-4. Apoi Sokolov a luat lucrurile în mâinile sale. Yosifov a făcut un punct important la bloc și antrenorul Olandei a luat prima pauză.

Acest lucru nu l-a deranjat pe Martin Atanasov și a marcat trei ași, lăsându-l pe Piazza fără mai multe pauze în joc. Undeva aici, „lalelele” s-au ofilit. "Al nostru a menținut diferența și, dacă este posibil, a mărit-o. Numai Abdel Azis a făcut un atac spectaculos, dar restul coechipierilor săi s-au speriat. Jocul a durat 25 de minute și a fost câștigat cu 25-19.

A doua repriză a început cu un joc foarte puternic al blocajului lui Teodor Todorov și diferența a crescut rapid la 4-0. La 11-6 Yosifov a făcut un as și Piazza a rămas neîntrerupt. După aceea, rolul tocmai a fost jucat, întrucât ai noștri au tras chiar cu 21-11.

Două greșeli ale lui Todorov și Atanasov i-au dat adversarului puțină viață, iar Prandi și-a luat singura pauză în meci. Sokolov a făcut trei atacuri puternice, iar partea sa încheiat cu un convingător 25-16

Dacă ar exista ocazia de a nu juca un al treilea joc la volei, Piazza ar scoate cu siguranță echipa. Totuși, în primele minute Abdel Azis a ținut focul aprins, deoarece concentrația noastră a scăzut foarte mult. Prandi l-a eliberat pe tânărul Grozdanov în locul obositului Todorov și Alex a făcut două blocuri timpurii.

Statisticile arată superioritatea totală a jucătorilor noștri de volei față de Olanda

Atacurile au fost distribuite uniform, în timp ce adversarul s-a bazat doar pe Abdel Azis

După o greșeală a lui Abdel Azis, pe care au fost ridicate toate mingile și o țeavă de Atanasov, Piazza a luat o pauză la 5-9. Al nostru a adormit o vreme și a permis „lalelelor” să scadă la 11-13 după 3 pauze.

Sokolov a jucat lateral și Skrimov a preluat serviciul. După lovituri de departajare tehnice și puternice a făcut o serie, iar a noastră a tras cu 18-11. Până la final, olandezii și-au pierdut complet interesul și au rămas la 15 puncte.

Așadar, mâine Bulgaria trebuie să ia cel puțin două jocuri din Serbia pentru a juca în semifinale joi cu gazda Germaniei sau a subcampioanei europene Slovenia. Din meciul de astăzi a devenit clar că jucătorii de volei din Olanda au vizitat Berlinul mai mult în scopuri turistice.

BULGARIA: Georgi Seganov 2, Tsvetan Sokolov 13, Todor Skrimov 10, Martin Atanasov 10, Teodor Todorov 3, Viktor Yosifov 7 - Teodor Salparov-libero (Alex Grozdanov 4, Nikolay Penchev). Antrenor: Silvano Prandi.

Olanda: Vesel Kamnik, Nimir Abdel Aziz 15, Tees Ter Horst 4, Yelte Maan 1, Michael Parkinson 1, Fabian Plak 4 - Just Dronkers Libero (Robert Andringa 2, Geese Van Solkema, Maarten Van Garderen 2, Luke Van Der Ent 1) Antrenor: Roberto Piazza.