Ministrul Tineretului și Sportului Krasen Kralev, președintele Federației Bulgare de Box Krassimir Ininski și președintele Comisiei pentru femei a Asociației Internaționale de Box și vicepreședintele sediului nostru Emilia Grueva au premiat campioana bulgară Stoyka Petrova, Stanimira Petrova și Melis Yonuzova de la al 11-lea Campionat European. Box pentru femei, desfășurat în sala renovată Sofia "Asics Arena".

boxul

Kralev a urmărit toate meciurile bulgare ale campionatului și a urmărit finala împreună cu Ininski, Grueva și primul vicepreședinte al Confederației Europene de Box Tatiana Kirienko. Printre spectatorii din sală s-au numărat participanți la conferința „Sportul pentru toți ca mijloc de integrare și o punte între tradiție și inovație” și la întâlnirea directorilor generali pentru sport din UE. Cele două evenimente sunt organizate de IMC la Sofia în cadrul președinției bulgare a Consiliului UE.

Bulgaria a fost reprezentată la Campionatul European de 7 sportivi care au reușit să câștige 6 medalii. Campionii au devenit Stoyka Petrova la categoria de până la 54 kg după o victorie cu 5-0 asupra francezului Dolphin Mansini, Stanimira Petrova la categoria de până la 57 kg, care s-a impus cu 5: 0 față de rusoaica Daria Abramova și Melis Yonuzova în categoria de până la 64 kg, care a câștigat și aurul cu 5: 0 împotriva reprezentantei Turciei Sema ъalıșkan.

Sevda Assenova a câștigat o medalie de argint la categoria 48 kg după o pierdere de 1: 4 în fața Ekaterinei Paltseva (Rus). Denitsa Eliseeva la categoria de până la 60 kg și Gabriela Dimitrova la categoria de până la 51 kg au rămas cu medalii de bronz.

Campioana europeană Stoyka Petrova a primit medalia de aur și cererea de căsătorie de la prietenul ei Boril Krastev pe podium în timpul ceremoniei de decernare a premiilor, în aplauzele spectatorilor.

Pentru a doua oară consecutiv, Sofia găzduiește Campionatul European de box feminin după 2016. Gospodăria pentru 2018 a fost încredințată capitalei Bulgariei, Polonia refuzând să organizeze campionatul. La campionat au participat 143 de sportivi din 33 de țări. Printre spectatorii meciurilor finale s-au numărat ambasadorul francez HE Eric Löbedel, ambasador turc HE Hassan Ulusoy, campionul olimpic Ivaylo Marinov și președinții federațiilor europene de box.