1. Gestionează, organizează și efectuează controlul financiar intern preliminar, curent și ulterior asupra respectării disciplinei financiare și de plată, pregătirea corectă a documentelor contabile primare și oficiale, efectuarea periodică a stocurilor și reflectarea rezultatelor acestora.

postului

2. Semnează împreună cu managerul toate documentele cu caracter financiar și de proprietate, din care derivă drepturi și obligații pentru întreprindere, semnează bilanțul contabil și rapoartele contabile, precum și toate rapoartele și informațiile, care decurg din înregistrările contabile.

3. Gestionează și organizează contabilitatea prin centralizarea optimă a operațiunilor contabile și asigură reflectarea în timp util în contabilitatea tuturor operațiunilor comerciale.

4. Are grijă să furnizeze resursele financiare necesare pentru îndeplinirea sarcinilor pentru toate activitățile întreprinderii și asigură utilizarea lor cea mai rațională.

5. Organizează furnizarea în timp util a managementului cu informații financiare și contabile la nivelurile respective ale managementului, efectuând o analiză sistematică a stării financiare și a rezultatelor financiare și, împreună cu șefii celorlalte unități funcționale, efectuează analiza curentă și ulterioară a activitatea întreprinderii.

6. Participă la dezvoltarea reglementărilor interne ale întreprinderii.

7. Organizează și efectuează decontarea în timp util a relațiilor calculate cu debitorii și creditorii, pentru decontarea relațiilor cu bugetul, consiliile municipale și cu băncile, pentru efectuarea de inventare și verificarea valorilor monetare și de mărfuri-materiale, pentru decontare a relațiilor cu fondurile de asigurare, pentru stocarea documentelor contabile și transferul acestora în ordinea stabilită în arhivă, pentru transferul urgent al documentelor contabile în organele respective.

8. Propune numirea și ridicarea calificării personalului contabil.

9. Oferă informațiile necesare consilierului juridic atunci când pregătește materiale pentru lipsurile constatate și risipa de numerar și obiecte de valoare, pentru penalități și daune pentru neexecutarea contractelor și alte.

10. Efectuează alte sarcini atribuite în mod specific legate de poziție.

II. PRINCIPALELE RESPONSABILITĂȚI INERENTE ÎN POZIȚIE

1. Responsabil pentru starea disciplinei financiare și prevenirea condițiilor de deșeuri și abuz.

2. Responsabil de acuratețea documentelor financiare și contabile.

3. Responsabil pentru respectarea termenelor de rambursare a obligațiilor companiei.

III. RELAȚII ȘI RELAȚII ORGANIZAȚIONALE

(1) Postul este subordonat direct directorului executiv al întreprinderii.

2. În îndeplinirea funcției, se stabilesc relații organizaționale și relații cu toate persoanele responsabile din punct de vedere material din întreprindere, cu șefii unităților de producție și șefii departamentelor funcționale și cu angajații din contabilitate.

3. Stabilește contacte cu reprezentanți ai organismelor și instituțiilor bancare, financiare, fiscale și de control.

IV. COMPETENȚĂ NECESARĂ PENTRU A REALIZA POZIȚIA

1. Trebuie să știu:

(a) reglementări în domeniul activităților financiare, contabilității și controlului financiar intern;

b) actele normative legate de legislația fiscală și de asigurări;

c) termenii și condițiile pentru finanțarea și creditarea activității economice;

(d) sisteme de contabilitate computerizate;

(e) dispozițiile de bază ale dreptului muncii și dreptului civil.

V. CERINȚE PENTRU POZIȚIE

1. Educație: economie superioară cu masterat sau diplomă de licență.

2. Alte calificări: lucru pe calculator și bună cunoaștere a limbii engleze.

3. Experiență profesională: peste 5 ani de experiență profesională în specialitate.