scandaluri

Egorova, căreia i s-a permis să fugă cu EPO, încălzește anticlasificarea.

Ziarul britanic "Times" a realizat un clasament al celor mai mari zece scandaluri la Campionatele Mondiale de Atletism. Unele gafe sunt incontestabile, altele sunt discutabile. Slavă Domnului că nu există un nume bulgar în acest zece nu prestigios.
Iată clasamentul.

1. Olga Egorova (Edmonton 2001, 5000 metri)
Alergătorul rus a luat medalia de aur în Canada cu un imens scandal. Urme de dopaj sanguin EPO (eritropoietină) au fost găsite în eșantionul ei înainte de campionat. Egorova a fost admisă la Cupa Mondială cu o vagă explicație că doar substanțele interzise au fost găsite în urină, dar nu s-a prelevat sânge. Sportivii s-au răsculat împotriva acestei nedreptăți. Paula Radcliffe a fugit cu o panglică roșie în semn de protest față de admiterea femeii ruse. În tribune era un afiș: „Fraudsters out!” Olga Egorova a primit medalia de aur sub huiduri asurzitoare.

2. Ben Johnson (Roma 1987, 100 m)
Poate cel mai faimos caz al unui sportiv dopant. Sprinterul canadian a câștigat titluri mondiale și olimpice. Johnson a stabilit un record fantastic de 9,83 secunde. Se pare că Ben a fost bine pompat cu steroizi anabolizanți, iar medaliile de aur și recordul său au fost luate de la IAAF.

3. Giovanni Evangelista (Roma 1987, salt în lungime)
Un judecător italian din sectorul săriturilor în lungime a falsificat rezultatul ultimei încercări a compatriotului său Evangelista. Astfel a predat medalia de bronz la disciplina de la Roma. Sediul mondial a început să investigheze rezultatul dubios și, datorită graficelor pe computer publicate în mass-media italiană, rezultatele au fost modificate. În aprilie 1988, medalia de bronz a fost luată de la evanghelist și prezentată americanului Larry Myrix.

4. Kelly White (Paris 2003, 100/200 metri)
Nici Ben Johnson nu a fost descalificat în două discipline într-un singur campionat. Acest lucru a fost „realizat” de americanul Kelly White, care a câștigat titlurile la 100 și 200 de metri în Franța. A fost acuzată de dopaj, dar a explicat că substanțele interzise au intrat în corpul ei cu medicamente și victoriile de la Paris nu au fost șterse. Cu toate acestea, a izbucnit scandalul Balko, White a recunoscut că a folosit steroizi de ani de zile și medaliile de aur au fost luate.

5. John Drummond (Paris 2003, 100 m)
Sprinterul american a început greșit în seria de 100 m, dar a refuzat să părăsească pista. Drummond a fost furios și s-a întins pe pistă ca protest. Interesant este că în prezent este consilierul tehnic al campionului Tyson Gay.

6. Whisper chinezesc (Stuttgart 1993, alergători la distanță medie)
Fără nume mari, alergătorii chinezi la mijloc, conduși de antrenorul Ma Yunren, au câștigat titlurile de 1.500, 3.000 și 10.000 de metri. Niciodată sportivi din această țară nu au câștigat în aceste discipline. Ma explică succesul cu sângele țestoaselor. Nimic nu a fost dovedit, dar au rămas îndoieli.

7. Tim Montgomery și Dwayne Chambers (Paris 2003, Edmonton 2001, 100 m)
Cei doi sprinteri s-au aflat în epicentrul scandalului Balko Lab și au fost descalificați în decembrie 2005. Deținătorul recordului mondial Montgomery a fost lipsit de locul cinci la Paris și de medalia de argint de la Edmonton. Camerele britanice și-au pierdut locul patru la 100 de metri de Franța.

8. Mers (Stuttgart 1993, 20 km, bărbați)
Patru dintre primii nouă participanți la mersul pe jos au fost descalificați pentru alergare, adică ambele picioare erau în aer în același timp. Medalistul de argint din Germania, Mikhail Shennikov, și medaliatul cu bronz, Daniel Garcia, au fost eliminați după finală. Italianul Masana câștigă.

9. Kelly Holmes (Paris 2003, 800 m)
În finala celor 800 de metri de la Paris, au fost foarte multe împingeri și lupte printre sportivi. Într-o cursă tactică, campioana Maria Mutola a blocat-o pe rusoaica Natalia Krushelyova și Kelly Holmes a câștigat argintul. Un detaliu curios este că vedeta din Mozambic și Holmes sunt prieteni și se antrenează împreună. Ambii neagă faptul că a existat o programare înainte de start. Deși toată lumea a văzut ce s-a întâmplat.

10. Alexander Bagach (Atena 1997, ghiulea)
Americanul John Godin a decis mai întâi că nu a trecut calificările, apoi a plecat, crezând că a câștigat o medalie de argint la lovitură. De fapt, cursa din Grecia a fost câștigată de ucraineanul Bagach, care, însă, a fost prins dopând la 5 zile după ceremonia de premiere.