După ce în urmă cu câteva zile l-a învins pe Inter cu 2-0, acum Chelsea l-a învins pe ceilalți giganți ai Milanului - Milano, de data aceasta cu 2: 1. Meciul a făcut parte din pregătirea de pre-sezon a echipelor din SUA. Ambele echipe au schimbat un gol frumos - Drogba pentru Chelsea și Seedorf pentru Milano, iar succesul englezilor a venit după un gol al lui Zhirkov în a doua repriză.

învins

Meciul a început cu presiunea lui Chelsea și în minutul 2 Belletti a făcut un șut periculos, dar Kalach a salvat. La doar patru minute mai târziu, Drogba, cu un șut fantastic de la aproximativ 30 de metri, l-a umplut pe portarul italian și a deschis scorul. Treptat, Milan a reușit să aducă jocul într-o poziție mai înaltă. În minutul 37, Ronaldinho l-a pus într-o poziție bună pe Seedorf în viteză, care de la marginea suprafeței de pedeapsă a făcut o bombă pentru 1: 1.

În a doua jumătate, Milan a început mai puternic și a căutat mai mult un gol câștigător, dar Chelsea a arătat din nou clasa și în minutul 69, după trei șuturi consecutive la poartă, Zhirkov a reușit în cele din urmă să înscrie pentru 2: 1. Până la final, italienii au încercat să ajungă cel puțin la egalitate, dar fără succes. Astfel, rămân fără victorie și au deja două pierderi consecutive în turneul lor în Statele Unite. Chelsea continuă să aibă succes pe pământul american.