raonic

Croațianul Borna Coric și canadianul Milos Raonic se vor înfrunta în semifinalele turneului de tenis de 1,399 milioane de dolari din orașul rus Sankt Petersburg.

Numărul 7 Chorich a învins-o pe americanca Riley Opel cu 7: 6 (3), 6: 3 în 83 de minute.
În primul set, cei doi au schimbat un progres, dar croatul a dominat tiebreak-ul și a preluat conducerea în rezultat.

În a doua repriză, Coric a luat pasul adversarului pentru 3: 1 și a închis meciul cu primul său meci de meci.

Într-un alt sfert de finală, Raonic, în vârstă de 29 de ani, l-a învins pe reprezentantul gazdelor Karen Khachanov cu 6: 1, 7: 6 (1) în 87 de minute. Canadianul a pierdut doar un joc în primul set, care a durat doar 33 de minute.

UPDATE: Milos Raonic se alătură lui Denis Shapovalov în semifinalele St. Petersburg Open după ce a învins-o pe Karen Khachanov. https://t.co/koW4lAcBYO pic.twitter.com/PtZH12nYr8

- Sportsnet (@Sportsnet) 16 octombrie 2020

În a doua repriză jocul s-a jucat fără progrese, dar în tiebreak Raonic a preluat conducerea cu 4: 0 și după 7: 1 a închis meciul.
În cealaltă semifinală vor juca numărul 2 Denis Shapovalov (Rusia) și numărul 3 Andrei Rublev (Rusia).