CSKA l-a pedepsit pe Levski cu clasicul 3-0, în ciuda terenului înzăpezit și a condițiilor meteo dificile de jucat într-un meci însoțit de huliganism de către fani.

pedepsit

Tony Silva a deschis scorul în minutul 22 după o confuzie în suprafața de pedeapsă după un șut al lui Sergio Bush, care s-a dublat în timpul adăugat în prima repriză după o pasă excelentă a lui Ventsislav Vassilev. Clasicul a fost format de Boris Galchev în minutul 85, după o asistare a lui Bush. Imediat după aceea, ultrașii „albastru” au asaltat pista și abia au fost reținuți de unitățile de poliție și jandarmerie.

Chiar înainte de începerea derby-ului, 55 de ultrasi au fost arestați în drum spre stadion, iar majoritatea au fost confiscate cu cuțite și ascuțitori, inclusiv săbii samurai și macete. În minutul 7 meciul a fost întrerupt după ce agitatorul „albaștrilor” l-a lovit cu un bulgăre de zăpadă pe antrenorul „Armatei” Stoycho Mladenov. Cei doi staff-uri și jucătorii s-au atacat reciproc și, după o scurtă consultare, jocul a continuat fără consecințe, iar Vladimir Gadzhev a cerut ultraștilor să oprească tunul de zăpadă.

După a șasea victorie consecutivă în derby, CSKA a adunat 32 de puncte, 10 înaintea lui Ludogorets și 11 înaintea lui Levski.