Calendarul național pentru anul s-a încheiat cu un turneu al SC „Dema” sub 16 ani, Dian Nedev și Elena Kraleva au câștigat titlurile

Dian Nedev (Shumen) și Elena Kraleva (Avenue Burgas) au câștigat titlurile turneului de tenis de stat pentru băieți și fete sub 16 ani, care a avut loc pe terenurile SC Dema din Sofia. Aceasta a fost ultima competiție din calendarul de stat al Federației Bulgare de Tenis pentru acest an.

dema

Dian Nedev, plasat sub numărul 1 în schemă, l-a învins pe Simeon Terziev (Diana Sofia) în finala juniorilor cu 6: 4 6: 2 și a devenit meritat campion. În cele patru meciuri pe drumul spre primul loc a pierdut un singur set - împotriva lui Vladislav Karazhov („Levski” Sofia) pentru 6: 0 4: 6 6: 2 în semifinale. Nikola Tuparov (Maleevi Sofia) este celălalt jucător de tenis care a terminat pe locul trei la juniori.

Elena Kraleva a câștigat în mod convingător titlul de fete după patru victorii clare în două seturi. În finală a câștigat-o pe Beatrice Spasova (Black Sea Elite Varna) cu 6: 3 6: 4. Pe locul trei s-au clasat Daria Shalamanova (Via Tennis Star Sofia), care a pierdut într-o semifinală dramatică împotriva Spasova cu 7: 5 2: 6 5: 7, și Berna Yahe (Loko 98 Plovdiv).

Alex Ganchev (Zheleznichar Plovdiv) și Simeon Terziev au devenit campioni la dublu după ce au câștigat o finală interesantă și disputată asupra lui Plamen Penev și Ventzi Ivanov (ambii de la Levski) cu 7: 6 (7) 6: 4.

La titlul de fete, Mirela Shkumbova și Ralitsa Alexandrova (ambii de la Bankya) au câștigat titlul de dublu după 1: 6 6: 1 10: 3 împotriva Alexandra Ganeva (Sport Palace Sliven) și Marina Hristova (Black Sea Elite). Câștigătorii au fost premiați de participanții la petrecerea de Halloween organizată în același timp în club.

După turneul SC "Dema" vor fi publicate clasamentele anuale finale în această grupă de vârstă pentru 2016. Deși nu participă la turneu, în primul rând printre fete rămâne concurenta "Dema" Rosalina Yuseva. Dintre juniori, primul este Ioan Georgiev (Stoyanstroy Plovdiv), al doilea ar trebui să fie Dian Nedev, urmat de Ivaylo Keremedchiev (Dema) etc.

Aproape 100 de sportivi din cluburi din Sofia, Plovdiv, Burgas, Varna, Shumen, Veliko Tarnovo, Svilengrad, Dryanovo, Pleven, Blagoevgrad, Haskovo, Stara Zagora, Nova Zagora, Sliven, Gorna Oryahovitsa au participat la turneu.

Competiția, care a avut loc în cadrul tradiționalei organizații SC „Dema”, a avut loc cu sprijinul „Garanti Koza” și al academiei de tenis „Koza WOS”. Diplomele, premiile speciale și prezentarea produselor au fost oferite de partenerul clubului 4MOVE.