dominic

Dominic Thiem a trecut în finala US Open din acest an după ce l-a învins pe Daniil Medvedev în trei seturi 6: 2, 7: 6 (7), 7: 6 (5).

Austriecul a arătat nervi puternici și a reușit să rupă rezistența adversarului său în 2 ore și 50 de minute. Rusul are ceva de regretat, întrucât pentru cea mai mare parte a meciului a fost jucătorul care a condus în rezultat, dar în momentele decisive a făcut greșeli inexplicabile, care au dat în mare măsură victoria adversarului său.

Primul set a început complet egal cu al șaselea joc, care s-a dovedit a fi decisiv datorită unei decizii controversate a arbitrului. Arbitrul președintelui nu i-a permis lui Madvedev să facă apel la punctul decisiv cu care Team și-a rupt serviciul. Rusul s-a enervat și s-a certat cu arbitrul și cu oficialii, pentru care a primit un avertisment oficial.

Medvedev nu a reușit să-și controleze nervii în următoarele două jocuri, pe care le-a pierdut fără prea multă rezistență și a dat astfel setul echipei pentru 6: 2 în favoarea austriacului.

Totuși, Medvedev a scuturat tensiunea la începutul setului secund și a început cu o descoperire la început. El și-a menținut conducerea, dar la 5: 4, când a trebuit să servească pentru set, rusul a crăpat și a permis revoluția să revină pentru 5: 5.

Următorul joc a fost, de asemenea, esențial. Echipa a fost instabilă în pas și a trebuit să salveze până la 5 puncte de break. Cu toate acestea, a arătat nervi puternici și a ieșit din situația dificilă pentru a conduce pentru prima dată în set cu 6: 5.

În cele din urmă, s-a ajuns la un tiebreak, în care austriacul a fost din nou mai rece decât cei doi tenismeni și a reușit să se impună cu 9: 7 puncte și să conducă cu 2: 0 seturi.

Cu toate acestea, Medvedev a continuat să lupte dinți și unghii pentru a rămâne în meci și în setul trei a luat din nou o pauză timpurie pentru 2: 0, apoi a câștigat pasul său și a tras cu 3: 0. Cu toate acestea, a eșuat din nou în cel mai important moment, când a servit pentru set la 5: 3 în favoarea sa. Rusul a făcut o descoperire și l-a readus pe Team în joc. Apoi fiecare și-a câștigat pasul și tonul a ajuns la un tiebreak. Din nou, austriacul a luat inițiativa de la bun început și a reușit să atingă succesul cu 7: 5, închizând astfel meciul în favoarea sa.

Astfel, Team a ajuns la a 4-a finală într-un turneu de Grand Slam. El va juca finala US Open pentru prima dată, devenind primul austriac care a ajuns în această etapă a turneului de la New York. În lupta pentru trofeu, îl va înfrunta pe Alexander Zverev, care a câștigat dramatic cu 3: 6, 2: 6, 6: 3, 6: 4, 6: 3 împotriva lui Pablo Carenho-Busta în cealaltă semifinală.