Dominic Thiem a câștigat finala US Open. Austriecul a revenit împotriva lui Alexander Zverev, triumfând după 2: 6, 4: 6, 6: 4, 6: 3, 7: 6 (6) la New York.

finala

Meciul a fost al zecelea dintre cei doi până acum și a durat 4 ore și 5 minute, iar echilibrul este cu siguranță în favoarea austriacului (8-2).

În plus, Team a înregistrat cel de-al patrulea succes al său peste Zverev în turneele de Grand Slam. Pentru ultima oară în 1945 finala US Open a fost inversată cu 0-2 seturi, dar pentru prima dată acest lucru s-a întâmplat în "Era deschisă".

Zverev a încercat de două ori pentru pasul lui Tim și după doar 30 de minute de joc a câștigat primul set cu 6: 2.

În setul secund, neamțul l-a rupt pe austriac de două ori și a preluat conducerea cu 5: 1, dar apoi echipa a jucat și a revenit o pauză, iar rezultatul a fost 5: 4. Cu toate acestea, Zverev a ajuns la al cincilea setball la serviciu și l-a realizat pentru 6: 4.

Austriecul a început să joace mai greu și mai puternic și după ce a schimbat descoperiri la începutul reprizei a patra a reușit să ajungă la unul nou în al zecelea joc pentru a câștiga setul cu 6: 4, reducându-și diferența.

În setul al patrulea, cei doi și-au câștigat pasele până la al optulea joc, în care echipa a ajuns la o descoperire, solidificând-o cu un joc de zero. Așa că a câștigat setul cu 6: 3 și a trimis meciul în setul al cincilea.

Partea decisivă a început cu un schimb de descoperiri, după care cei doi și-au câștigat pasele până la al optulea meci.

Naomi Osaka: M-am gândit că ar fi foarte jenant să pierd jocul în mai puțin de o oră

Japonezii și-au împărtășit sentimentele după triumful US Open 2020

A existat un nou schimb de descoperiri, iar în al 11-lea joc Echipa a luat pasul adversarului pentru a treia oară în set și a servit pentru a câștiga titlul. Cu toate acestea, Zverev a returnat progresul și a marcat setul într-un tiebreak.

În el, germanul a preluat conducerea cu 2-0 puncte, dar Team a schimbat lucrurile în favoarea lor, a ratat două puncte de meci cu 5-3 puncte în favoarea lor, dar în al treilea a reușit și s-a bucurat cu 8-6 puncte în tiebreak pentru a câștiga titlul.