Eter avea nevoie de o victorie acasă a lui Tsarsko Selo pentru a-și asigura primul loc în Liga a II-a, dar meciul din etapa a 29-a dintre cele două echipe, care s-a disputat în fața a aproximativ 3.000 de spectatori la Veliko Tarnovo, s-a încheiat cu 0-0. Astfel, Violetele nu au reușit să obțină o promovare directă în Liga I și cel mai probabil totul va fi decis în ultima rundă când vor vizita Nessebar. Al doilea din septembrie este la patru puncte în spatele băieților, dar duminică își poate reduce decalajul la doar unul, când îl va găzdui pe Levski (Karlovo).

califică

Cu această remiză, Tsarsko Selo și-a pierdut, teoretic, șansele pentru locul trei, ceea ce oferă dreptul de a participa la barajul pentru prima ligă.

Deși meciul de pe stadionul Ivaylo s-a încheiat cu 0: 0, ambele echipe au risipit mai mult de 10 din așa-numitele poziții de gol curat, iar odată ce gazdele au țintit spre bara transversală după un șut al lui Kamil în mijlocul reprizei secunde.

În caz contrar, gazdele au început meciul mai activ și în al treilea minut au putut găsi rezultatul, dar Tihomir Todorov a șutat slab dintr-o poziție confortabilă și Filip Dimitrov a salvat. Câteva secunde mai târziu, Tihomir Kanev s-a trezit singur împotriva gardianului vizitator, dar nu a reușit să oprească bine mingea și Dimitrov a prins-o.

Treptat presiunea boierilor a slăbit și în minutul 15 Katsarov a tras periculos de la douăzeci de metri, dar Akalski a ucis. Câteva secunde mai târziu, un alt atac bun al oaspeților sa încheiat cu o centrare de pe dreapta, dar arbitrul lateral a decis o ambuscadă.

În minutul 27 Svetoslav Dikov ar fi putut înscrie în poarta lui Veliko Tarnovo, dar a tras inexact de la 15-16 metri. În contraatac, Ivan Stoyanov a fost adus față în față cu gardianul vizitator, dar el a condus greșit mingea și Dimitrov i-a luat-o.

În minutul 31, Tsarsko Selo nu a găsit în mod miraculos rezultatul. Dikov s-a luptat pentru o minge înaltă și l-a adus pe Georgi Korudjiev singur împotriva portarului, dar Akalski a șutat în colț, l-a lovit pe mijlocaș. Câteva secunde mai târziu, Katsarov a făcut o nouă pasă de la oaspeți.

Etar a răspuns corespunzător în minutul 32, când Ivan Stoyanov a făcut o pasă dublă excelentă cu Tsvetomir Todorov, dar nu a reușit să-l depășească pe Dimitrov după un șut de la 4-5 metri. Doar 180 de secunde mai târziu, Stoyanov a tras din nou periculos, de data aceasta cu capul, dar portarul oaspeților era încă impecabil.

La doar două minute de la începutul reprizei a doua, doar norocul și intervenția lui Akalski l-au salvat pe Etar de a cădea în urmă cu o pasă fără gol după un șut frontal al lui Petkov de la marginea penalty-ului mic. Câteva secunde mai târziu și Dikov a avut o șansă bună de a marca, dar nu a lovit ușa după un șut de 13-14 metri.

În minutul 63, arbitrul lateral Martin Dimitrov a oprit un atac extrem de periculos al lui Etar cu o ambuscadă foarte controversată. Trei minute mai târziu, de data aceasta, norocul nu a fost de partea boierilor. Apostolov l-a eliberat magnific pe Kamil, care a tras în stânga.

Undeva aici, Eter a dat loc inițiativei lui Tsarsko Selo, iar jucătorii lui Nikola Spasov au creat un număr suficient de atacuri și situații periculoase, care însă nu au profitat.

Mai întâi, lovitura cu capul lui Katsarov a fost lovită în colț de Akalski. În minutul 85 oaspeții au mai făcut o pasă izbitoare, după ce Dikov a scăpat de un bun apărător al băieților, dar nu a marcat de la 4-5 metri.

Acest lucru a dus la continuarea meciului dat de arbitru, când Stanislav Genchev a avut o mare ocazie de a marca, cu care l-ar clasa pe Eter în prima ligă. Cu toate acestea, antrenorul jucător al gazdelor a tras peste ușă de la 5-6 metri și a părăsit deznodământul în eșalonul secund pentru ultima rundă a 30-a.

În ea, oamenii din Veliko Tarnovo vizitează Nessebar, iar urmăritorul Septemvri face o vizită la Oborishte (Panagyurishte). Înainte de aceasta, însă, Sofia trebuie să câștige meciul de acasă împotriva lui Levski (Karlovo) dacă vrea să-și păstreze șansele de promovare directă în prima ligă.

ETER - TSARSKO SELO 0: 0

Eter: 12. Kiril Akalski, 4. Denislav Mitsakov, 14. Ivan Skerlev, 24. Simeon Ivanov, 16. Galin Tashev, 8. Stanislav Genchev, 88. Yordan Apostolov, 6. Jihat Kamil, 10. Tsvetomir Todorov, 73. Ivan Stoyanov, 99. Tihomir Kanev
Sf. antrenor: Ilian Kiryakov

Tsarskoe Selo: 12. Filip Dimitrov, 21. Viktor Raichev, 3. Martin Dimov, 4. Ivaylo Markov, 17. Ronald Donev, 8. Pavel Petkov, 14. Bozhidar Katsarov, 19. Krassimir Iliev, 16. Dimitar Petkov, 5. Svetoslav Dikov, 15. Georgi Korudzhiev
Sf. antrenor: Nikola Spasov

Stadiu: Ivailo
Judecător șef: Stanislav Todorov
Asistenți: Martin Dimitrov, Stanimir Ilkov