Freiburg a pierdut în fața lui Borussia Dortmund în meciul dintre cele două echipe din etapa a 30-a a Bundesliga.

Borussia Dortmund

Bătălia de pe stadionul Pădurea Neagră s-a încheiat cu un scor de 0: 4. Drept pentru câștigători au fost Jaden Sancho, Marco Royce, Mario Goetze și Paco Alcácer.

Freiburg și-a făcut treaba, și anume supraviețuind în primul nivel al fotbalului german. Echipa se află doar pe locul 13 în clasament. Există o victorie pentru ultimele șase runde, care a fost ca gazdă cu 2: 1 asupra lui Hertha.

În jocul anterior de acasă, echipa l-a oprit pe Bayern (München), înregistrând o remiză de 1: 1. Înfrângerea de azi de acasă a fost prima pentru echipă din cinci jocuri.

Favre: Trebuie să ne îmbunătățim mult dacă vrem să concurăm cu Bayern până în ultima rundă

Apără-l pe Marco Royce de criticile jurnaliștilor

Borussia continuă lupta pentru prima poziție în campionatul Germaniei. Echipa se află la doar un punct în spatele Bayern și va continua să o urmărească până la sfârșitul campaniei.

În ultima rundă, „galben-negrii” au câștigat 2: 1 acasă pe Mainz 05, întrucât în ​​ultimele 6 meciuri din toate turneele au 4 victorii și 2 înfrângeri. Totuși, departe de casă, Borussia se poate lăuda cu doar 2 victorii în 7 meciuri, dintre care a pierdut 3.

Jucătorii dispăruți ai „galben-negrii” erau doar Ashraf Hakimi și Lukasz Piscek, ambii recuperându-se după răniri.

Rezultatul a fost deschis astăzi de Jaden Sancho, care a oferit oaspeților conducerea după 12 minute de joc. A fost, de asemenea, singurul obiectiv al echipei în primele 45 de minute.

Marco Royce s-a dublat la 9 minute după pauză, iar rezultatul a fost 0: 3 cu golul lui Mario Gotze, care a pus capăt disputelor cu 12 minute înainte de ultimul semnal de arbitru.

0: 4 final, dintr-un penalty, a fost format de Paco Alcácer, care a marcat cu trei minute înainte de ultimul semnal de arbitru.

Astfel, diferența în clasamentul dintre liderul Bayern și urmăritorul Borussia este din nou doar un punct.