garin

A fost ziua surprizelor din Houston, deoarece toate favoritele au pierdut în meciurile lor. Nu sunt alergători printre primii patru sferturi de finală și toți au ajuns la victorie la fel de mici în ciocnirile lor.

Jeremy Chardy, al doilea în schemă, a renunțat după o dramă extraordinară. Al 42-lea din lume a fost eliminat de Christian Garin în trilul de trei seturi, care s-a încheiat cu un tiebreak - 3-6 7-6 (4) 7-6 (7).

Francezul a avut până la cinci puncte de meci, dintre care patru au ajuns la serviciul său la 5-3 în partea a treia, decisivă, dar nu a reușit niciodată să profite de niciunul dintre ele și a pierdut în fața adversarului său în a doua.

MARATON bărbat Christian Garin 💪

Salvează CINC puncte de meci pentru a-l învinge pe Houston pe locul 2 Chardy 3-6 7-6 (4) 7-6 (7) în 3 ore 5 minute. # USClay pic.twitter.com/XfEWedZIRp

- Tennis TV (@TennisTV) 10 aprilie 2019

După două seturi relativ calme, în al treilea am văzut 21 de breakball-uri, iar jocurile de maraton au fost un eveniment obișnuit.

În sferturile de finală, Garin îl va juca pe Henry Laaksonen, care l-a învins pe Ryan Harrison în două seturi. Elvețianul a reușit să facă progrese timpurii în ambele părți pentru a asigura succesul cu 6-4 7-5 și un loc în etapa următoare a cursei.

Reilly Opel, clasată pe locul patru, a renunțat, de asemenea, după un meci de trei seturi. În ciuda celor 16 ași ai adversarului său, Casper Ruud a reușit să salveze 3 din 4 breakballs și să-i înscrie pe cei doi pentru a câștiga 4-6 6-4 6-4.

În runda următoare îl va înfrunta pe Marcel Granoyers, care nu i-a lăsat șanse lui Bernard Tomic - 6-1 6-2 în 48 de minute.