Marton Fuchovich l-a învins din nou pe Grigor Dimitrov. Bulgarul a renunțat după 6: 7 (5), 7: 6 (4), 3: 6, 6: 4, 6: 1. Astfel, băiatul nostru nu a reușit să se răzbune pentru pierderea sa față de ungur din turneul Masters de săptămâna trecută, care a avut loc la New York. Apoi Fuchovich a câștigat după 5: 7, 6: 4, 2: 6.

open

Lumea №66 a arătat din nou că este un jucător de tenis destul de dur și a reușit să-l elimine pe bulgar după o dramă excepțională.

Nu au existat progrese în primul set, iar setul a intrat într-un tiebreak, care a fost ușor câștigat de Grisho după ce a obținut un avans devreme în tiebreak după 0: 4 puncte.

Prima descoperire din meci a fost realizată de Grisho pentru 2: 3 în setul secund. Cu toate acestea, ungurul a returnat progresul pentru 4: 4 puțin mai târziu, după ce Grisso a făcut o dublă greșeală la punctul de avans al lui Fuchovich. Bulgarul nu a renunțat și a reușit imediat să facă o nouă descoperire la 4: 5, ceea ce i-a oferit o mare oportunitate de a servi pentru set. Cu toate acestea, băiatul nostru a risipit patru șanse să câștige partea și Fuchovich a egalat din nou - 5: 5. Grigor și-a arătat încă o dată spiritul indomitabil și a făcut o nouă descoperire pentru 5: 6. Din păcate, însă, ungurul a făcut o descoperire și a marcat al doilea set într-un tiebreak. De data aceasta Fuchovich a fost mai concentrat și a câștigat după 7: 4 puncte.

În ciuda dezamăgirii de la sfârșitul celui de-al doilea set, Grigor a încercat cu 2: 4 în partea a treia, apoi a confirmat ușor cu un joc la zero pentru 2: 5. În următorul joc Dimitrov ar fi putut închide setul, dar lumea №66 a ieșit și a redus la 3: 5. În următorul său joc de serviciu, bulgarul a demonstrat un psihic incredibil și a neutralizat două puncte de break, apoi a câștigat setul după 3: 6.

Grigor Dimitrov arăta deja complet diferit pe teren, l-a făcut pe adversarul său să greșească și al patrulea set a început cu o descoperire pentru bulgar - 0: 1. Fuchovic a arătat că este gata să lupte până la capăt și, din păcate, ungurul a returnat progresul la 3: 3. Cu toate acestea, Dimitrov nu a tresărit și a făcut o nouă descoperire pentru 3: 4. Din păcate, bulgarul a făcut din nou o descoperire - 4: 4, iar Fuchovich a făcut o nouă descoperire pentru 6: 4 și a marcat meciul în partea a cincea, decisivă.

A venit rândul maghiarului să arate că are un psihic sănătos și testează 3: 1, iar acest lucru a predeterminat rezultatul final. Bulgarul a luptat până la capăt, dar Fuchovich a rupt din nou la 5: 1, iar apoi cu un joc fără compromisuri și-a asigurat locul în runda a treia a turneului.

În runda a treia, Fuchovich îl va întâlni pe Francis Tiafo, care l-a învins pe John Millman după 3: 2 seturi, în părțile individuale 7: 6 (6), 3: 6, 1: 6, 6: 3, 6: 3.