Bulgarul a permis unui spectator din „Madison Square Garden” să câștige un punct împotriva elvețianului

într-un

Grigor Dimitrov s-a felicitat cu prima sa victorie asupra idolului său Roger Federer, deși într-un meci demonstrativ. Bulgarul a câștigat cu 6: 2, 1: 6, 7: 5, iar cei doi au creat un spectacol mare pentru spectatori, care au umplut legendarul Madison Square Garden din New York. De îndată ce cei doi tribuni au ieșit, au „erupt”, aplaudând cu voce tare pe Grigor și Federer.

Prima noastră rachetă a fost susținută în direct de părinții săi, iar printre oaspeții VIP s-a numărat marele tenor Placido Domingo, care a profitat de ocazie pentru a întâlni cele două vedete de tenis.

Meciul a durat mai puțin de 2 ore și jumătate. Aceasta a fost a patra întâlnire dintre cei doi și, după cum știți, elvețianul s-a felicitat mereu pentru victorie. De data aceasta, însă, succesul a fost pentru Grigor.

Bulgarul și elvețianul s-au distrat pe teren, oferind câteva piese grozave. Grigor a câștigat rapid primul set cu 6: 2, reușind să străpungă adversarul său în al treilea joc, fără să-i permită să câștige nici măcar un punct.

În pauza dintre jocuri, Federer a susținut un scurt interviu în care l-a identificat pe Dimitrov drept unul dintre jucătorii de tenis care vor domina în următorii 10 ani.

Al doilea set a trecut în totalitate sub dictarea elvețianului, care l-a luat cu 6: 1 în 21 de minute. "Nu ar fi trebuit să-i lovești atât de tare pe acei câștigători, omule, abia aș putea să-mi țin concentrarea în spatele lor", se plângea Grigor în glumă.

„Haide, să ne întoarcem la curte”, a spus maestrul bulgar.

Dimitrov și-a împărtășit, de asemenea, entuziasmul cu privire la jocul în faimoasa arenă Madison Square Garden și a reamintit că New York este una dintre opririle memorabile din cariera sa.

Al treilea set a fost mult mai contestat și, în cele din urmă, băiatul nostru s-a bucurat după 7: 5. Cel mai curios moment din acest set a fost când Grigor i-a dat racheta unuia dintre spectatori și a câștigat un punct împotriva lui Federer.

Înainte de meci, care a fost punctul culminant al Zilei Mondiale a Tenisului, a existat un episod al marii rivalități dintre Monica Seles și Gabriela Sabatini, pe care argentinianul l-a câștigat cu 8: 5 joc. Sabatini, în vârstă de 44 de ani, arată o formă mai bună și în mod logic triumfă împotriva lui Seles, în vârstă de 41 de ani.