Handbalistele „Asti 91” au pierdut în fața liderului temporar „Osam” (Lovech) cu un rezultat de 28:33. Meciul celei de-a noua runde în campionatul „A” al Grupului Republican de Handbal pentru bărbați a fost disputat în sala „Valcho Daskalov” din complexul sportiv „Spartak” din Haskovo.

torturat

Gazdele i-au făcut pe oaspeți cât mai dificili. Meciul a început destul de egal, deoarece în prima repriză ambele echipe au schimbat conducerea. În cea mai mare parte a meciului gazdele au avut un avans, dar înainte de pauză oaspeții conduceau cu 14:16 goluri.

A doua repriză a fost, de asemenea, destul de contestată și tensionată. Uneori, jucătorii de handbal ai „Asti 91” și-au redus pasivul la o diferență de goluri. Jocurile excelente ale portarului Rumen Batev i-au dat șansa lui Haskovo să preia conducerea în rezultat. O performanță puternică după pauză a fost înregistrată de Georgi Slavchev, care a marcat multe goluri. În cele din urmă, „Opt” nu a făcut o cotitură și s-au felicitat cu o victorie.

În cele două reprize nu au lipsit verdicte de arbitraj controversate, care au provocat nemulțumiri din partea gazdelor, care sunt pe locul cinci în clasament.

Meciul s-a jucat cu ușile închise, sub rezerva măsurilor restrictive de combatere a coronavirusului. Doar oficialii, conducerea clubului și jurnaliștii au fost autorizați.

În următoarea rundă a campionatului, Haskovo va vizita „Chardafon” în Gabrovo pe 5 decembrie la ora 17:30.