Inter a învins-o pe Shakhtar Donetsk cu 5-0 în a doua ½-finală a Ligii Europa, disputată pe teren neutru la Dusseldorf. Lautaro Martinez și Romelu Lukaku au marcat câte două goluri. Diferența ar fi putut fi și mai semnificativă, deoarece în ultimele 15 minute de meci apărarea ucrainenilor nu arăta ca ei înșiși și a permis o mulțime de inexactități.

inter

Vineri, 21 august, la Köln, italienii îl vor întâlni pe câștigătorul de cinci ori al trofeului Sevilla, care aseară de partea Manchester United.

În minutul al șaselea Brozovic a centrat pe stâlpul îndepărtat de un fault, unde a încercat să îi paseze lui Godin, dar mingea a trecut pe toate.

În minutul 19, Barrela a centrat din flancul drept și l-a găsit într-un mod excelent pe Lautaro Martinez, care l-a depășit pe Krivtsov și a tras cu capul într-un mod brutal Pyatov pentru 1: 0.

În minutul 43, Marcos Antonio a șutat frontal de la douăzeci de metri după o serie de pase în fața suprafeței de penalizare a gazdelor simbolice.

În minutul 62, Moraes a fost prins între De Vray și Bastoni și a tras de la distanță cu capul, dar Handanovic a prins după ce a lăsat inițial mingea.

În contraatac, după o lovitură de colț, Danilo D’Ambrosio s-a înălțat peste Matviyenko și cu o lovitură de cap neplăcută a umplut Pyatov pentru 2: 0.

În minutul 72, Lukaku a avansat puternic prin centru și a șutat pe pământ, dar slab în Pyatov.

120 de secunde mai târziu, Lautaro Martinez a pus capăt disputei. Stepanenko a pierdut mingea în propria repriză, Lukaku i-a trecut lui Gallardini, el a returnat-o, iar belgianul i-a dat imediat argentinianului, care cu un șut neobosit cu piciorul drept a umplut Pyatov și a făcut rezultatul clasic.

În minutul 78, o nouă greșeală în propria jumătate a ucrainenilor i-a permis lui Lautaro să controleze și să găsească un Lukaku descoperit pe dreapta, care, într-un mod cu sânge rece, l-a împușcat pe Andriy Pyatov în colțul apropiat.

Minutul 84 a venit prea devreme pentru Șahtior. Romelu Lukaku a fost găsit în centrul terenului, s-a întors cu o minge în picior, l-a depășit pe Kocholava și cu o lovitură solidă în diagonală l-a disperat pe Pyatov pentru a cincea oară. Pentru a întări sistemul imunitar, consultați AICI