Locul trei în campionatul rus - Krasnodar, s-a calificat în finala 1/16 din Europa League după o victorie pe teren propriu asupra celei de-a treia din Franța - Rennes cu 1: 0. Meciul Ligii Campionilor din grupa E a fost pe locul trei, după ce celelalte două echipe Chelsea și Sevilla s-au calificat în finala 1/8 în cea mai prestigioasă cursă de marți trecută.

calificat

Meciul de la Rennes din octombrie s-a încheiat cu 1: 1, ceea ce a dat un ușor avantaj echipei ruse. Meciul de la Krasnodar s-a jucat în fața a 8.500 de spectatori din tribune, deoarece în Rusia cluburile au voie să-și umple o parte din capacitatea stadioanelor lor.

În primele minute gazdele au fost mai active. Treptat, echipa franceză a câștigat stăpânirea și a ajuns la câteva situații bune în fața porții rusești. A existat, de asemenea, o situație controversată pentru un handbal în zona de penalizare a echipei gazdă, dar arbitrul scoțian William Callum nu i-a acordat penalizare lui Rennes.

Safonov a intervenit cu brio în cel mai bun atac al „bretonilor”. Apoi Krasnodar a preluat din nou controlul inițiativei. Marcus Berg a ratat, a rămas singur împotriva portarului Selen, care a salvat.

Wren a început repriza a doua cu ambiție și Matvey Safonov a trebuit să facă o plonjare frumoasă în minutul 47 pentru a preveni un gol sigur. Echipa franceză s-a stabilit permanent pe câmpul Krasnodar. Rușii păreau să ia jocul prea adânc, dar tactica lor a dat roade.

În minutul 71 Marcus Berg a reușit să depășească apărarea lui Rennes după o minge clară a lui Alexander Martinovich. Suedezul de 33 de ani nu a dat șansa să fie împins și împușcat pe pământ pentru 1: 0.

Jucătorii francezi nu au renunțat la urmărirea unui egal, care, totuși, și-a deschis apărarea, iar jucătorii lui Krasnodar au ajuns la situații bune în contraatac.

Astfel, Krasnodar a adunat 4 puncte și săptămâna viitoare va avea loc o vizită de prestigiu la Londra la Chelsea. Wren va găzdui și Sevilla într-un meci în care își va apăra doar onoarea.

Sevilla - Chelsea 0: 4, patru goluri de Olivier Giroud