Italia este al doilea finalist al Campionatului European de Fotbal. Într-o mare ciocnire, băieții lui Cesare Prandelli au câștigat cu 2: 1 față de marea favorită Germania și au câștigat dreptul de a argumenta pentru trofeu.

Marele erou pentru "Squadra Azzurri" în această seară este Mario Balotelli, care a marcat ambele goluri pentru echipa sa. În ultimul minut al meciului, Mesut Ozil a înapoiat un gol după un penalty. Pentru mai mult, însă, nemții nu au avut timp și forțe.

Datorită succesului din această seară, Italia a continuat tradiția de a juca puternic împotriva Germaniei. Acesta a fost cel de-al 8-lea meci oficial dintre cele două echipe, cu italienii înregistrând a patra victorie. Există, de asemenea, 4 remize, iar zero este în coloana pentru victoriile Germaniei. În plus, italienii au încheiat seria unică de 15 victorii consecutive ale Bundestima.

În mod curios, Italia și Spania s-au aflat în același grup preliminar și s-au încheiat cu un egal 1: 1. Apoi golurile au fost marcate de Di Natale și Fabregas.

Meciul de la Varșovia a început cu viteză mare și primul pericol grav a venit în minutul 5 și a fost la ușa Italiei. După o centrare dintr-un corner, Buffon a intervenit ezitant și i-a permis lui Hummels să facă un șut precis. Cu toate acestea, Pirlo a șters linia de poartă la timp.

Puțin mai târziu, Buffon nu a mai fost în clasă și în mod miraculos germanii nu au marcat. Boateng a centrat un șut pe pământ, Buffon a îndepărtat chiar la picioarele lui Barzali, iar mingea a ieșit, lingând bara laterală. Italienii au răspuns cu două lovituri de la Montolivo și Cassano, dar Noer nu a fost greu.

finală

În minutul 20, apărarea germană a făcut o greșeală colectivă și a fost pedepsită. Cassano i-a deșurubat pe Boateng și Hummels în stânga terenului și l-a centrat pe Balotelli, care cu o lovitură de cap de 4-5 metri nu i-a lăsat șansa lui Noer - 1: 0 pentru „Squadra Azzurri”!.

Așa cum era de așteptat, germanii s-au grăbit să răspundă și Khedira a dat o lovitură foarte periculoasă, dar de această dată Buffon a intervenit autoritar și a boxat într-un corner.

Cu 10 minute înainte de sfârșitul primei reprize, Italia a dat o a doua lovitură foarte gravă asupra mașinii germane. Montolivo a trimis o pasă superbă lui Balotelli. Atacantul a controlat mingea, a avansat cu ea la câțiva metri și din arcul din fața terenului cu un șut puternic marcat pentru 2: 0. Nicio șansă pentru reacția lui Noer și o a doua gafă în apărarea Germaniei, de data aceasta pentru căpitanul Lam.

Pe deplin în ordine, Yogi Lev a reacționat rapid la rezultatul negativ și a făcut două schimbări în formație la pauză. Miroslav Klose și Marco Royce au luat locul lui Mario Gomez și Lucas Podolski.

În minutul 49, Philip Lam și-a putut răscumpăra greșeala din cel de-al doilea gol al Italiei. Fundașul stâng și căpitanul Germaniei au fost bine aduși pe teren, dar șutul său a fost la aproximativ un metru deasupra ușii. Puțin mai târziu, Klose s-a repezit pe teren, dar Bonucci, cu o sfoară magistrală, s-a îndepărtat în colț.

În minutul 62 a venit cea mai periculoasă situație pentru Germania. Reserve Royce a executat o lovitură liberă excelentă, dar în ultimul moment, cu vârful degetelor, Buffon a deviat mingea, care a sărit de pe transversală și a intrat în corner.

Cu fiecare minut care trecea, germanii încercau să crească presiunea, dar în graba lor se confundau deseori și cu greu amenința ușa lui Buffon. La rândul lor, Escadra a organizat mai multe contraatacuri perfecte, deoarece doar norocul și loviturile inexacte ale lui Marchisio și Di Natale au împiedicat noi goluri în ușa lui Noer.

În ultimul minut, arbitrul a acordat un penalty după ce Federico Balzaretti a jucat cu mâna în teren. În spatele mingii a stat Mesut Ozil, care nu a greșit - 2: 1. Au mai rămas 2 minute până la sfârșitul prelungirilor, în care a durat apărarea italiană și la final „Squadra Azzurri” s-a calificat în finală.