Performanța bulgară la turneul de tenis de la Acapulco s-a dezvoltat într-un mod surprinzător.

semifinale

Cel de-al zecelea din lume, al treilea în schemă și campionul de anul trecut Grigor Dimitrov a scăzut fără glorie în runda a doua din №169 în lume Ryan Harrison, dar Cecil Karatancheva este deja în semifinale.

Fosta kazahă, care și-a recăpătat recent pașaportul bulgar, a salvat trei puncte de meci în sferturile sale de finală cu cea de-a 51-a puertoricană Monica Puig din lume și a învins-o cu 2: 6, 7: 6 (7), 6: 4 după 145 de minute de joc .

Astfel, Karatancheva s-a calificat pentru prima ei semifinală după Pattaya în 2010.

Cecil a pierdut cu ușurință primul set, iar în al doilea a fost cu 5: 6 în urmă și a servit pentru un tiebreak. Puig a atins două puncte de meci, dar Cecil le-a reflectat și a egalat scorul. În lungul meci al 13-lea, latino-americanul a ajuns la a treia oportunitate de a câștiga meciul la 6: 5, dar a fost din nou nereușită, iar bulgara de 25 de ani a câștigat tiebreak-ul cu 9: 7.

Acest lucru a avut un efect negativ asupra Monicai Puig și a început să facă greșeli. La sfârșitul setului, Karatancheva a atins două puncte de meci și a luat primul.

Bulgarul a câștigat mai puține puncte în meci (106: 108), dar este în semifinale. A câștigat deja 124 de puncte pentru clasamentul mondial, unde este №158, dar luni va urca pe poziția 126.

Pentru un loc în finală, Cecil se va certa cu elvețianul Timi Bachinski (№37 din lume), care a învins-o pe Johanna Larson din Suedia cu 6: 3, 6: 3. Cei doi încă nu au un meci între ei.

Dacă va avea succes, Karatancheva se va califica pentru prima ei finală a unui turneu din calendarul WTA.

În cealaltă semifinală, iubita lui Grigor Dimitrov - Maria Șarapova și Caroline Garcia.