Ministrul Tineretului și Sportului, Krasen Kralev, a acordat un interviu exclusiv. În el vorbește despre coronavirusul pe care l-a depășit, despre fotbalul și sportul din țara noastră. Ministrul Kralev a dezvăluit și ceea ce așteaptă de la sportivii bulgari la Jocurile Olimpice de la Tokyo vara viitoare.

kralev

- Domnule Kralev, vă mulțumim că ați acceptat invitația noastră de a vorbi. Permiteți-mi să vă întreb mai întâi cum vă simțiți, deoarece ați trecut și prin coronavirus?

- Mă simt minunat chiar acum. Sunt în formă și lucrez la viteză maximă.

- Te-a schimbat Kovid-19 după ce ai ajuns față în față cu el și l-ai biruit?

- Nu am subestimat niciodată boala. Știam ce mă aștepta, dar după ce te confrunți cu realitatea din spital devii mai umil.

- Domnule Kralev, mulți sportivi din țara noastră și din întreaga lume, din păcate, au pierdut bătălia cu coronavirusul. Și totuși au organisme puternice și întărite ca rezultat al sportului. De ce s-au dovedit a fi vulnerabili la virus?

- Sportul nu are nicio legătură cu rezultatul bolii. Totul depinde dacă aveți concomitente cronice - cardiovasculare, pulmonare, diabet. În majoritatea cazurilor fatale, principala cauză este diagnosticarea tardivă a bolii și începerea târzie a tratamentului. Nu voi înceta să îi îndemn pe oameni să nu subestimeze boala, să fie responsabili și să fie testați mai des. Cu cât îl găsiți mai devreme, cu atât sunt mai mari șansele ca acesta să treacă ușor.

- Să trecem la valul fotbalistic. Ai fost sincer și ai spus ce crezi despre antrenorul echipei naționale Dermendzhiev. El ți-a răspuns. Ai altceva de spus despre acest subiect?

- Nu cred că cazul lui Dermendzhiev este deja relevant și interesant pentru fanul bulgar de fotbal.

- Pentru a opri speculațiile, care sunt relațiile dintre Ministerul Tineretului și Sportului, pe care îl conduceți dumneavoastră și Uniunea Bulgară de Fotbal?

- Cred că relația noastră este foarte bună. În ultimii ani, statul și-a îndreptat atenția spre fotbal. Au fost investite fonduri semnificative în programele de tineret și fotbal pentru tineret, care au dat rezultate foarte bune și în infrastructură. Sper că în curând va exista o decizie cu privire la cazul în care Ministerul Tineretului și Sportului dă în judecată Uniunea Bulgară de Fotbal pentru 144.000 BGN cheltuiți în timpul Campionatelor Europene de juniori din 2015. Nu am putut rezolva această dispută la nivel de experți între noi și ne-am întors spre curte. Indiferent de modul în care se încheie această dispută, după luarea deciziei, vom putea continua să susținem dezvoltarea fotbalului pentru copii și tineret în țara noastră.

- Domnule Kralev, se știe că vă place fotbalul, ați fost și șeful clubului nostru. În ultima vreme, s-a vorbit doar de probleme în fotbalul de acasă. Vedeți ceva pozitiv, ceva care vă face o impresie bună, pentru că știu că urmăriți meciurile?

- Lucrul bun este că tot mai mulți jucători tineri cu vârsta sub 20 de ani își găsesc un loc în echipe și participă la meciurile din prima ligă. Evident, școlile din Slavia, Cherno More și Botev Plovdiv funcționează cel mai bine, deoarece sunt printre echipele care impun cel mai mult talent. CSKA a impus, de asemenea, mai multe nume tinere în ultimul an. În echipele celui de-al doilea eșalon aș onora școala din „Septemvri” Sofia. Este evident că acesta este calea corectă pentru fotbalul bulgar. Avem o generație tânără foarte puternică, care, dacă există șanse să apară mai des în elită, va atrage atenția managerilor străini. Acest lucru le va permite să se realizeze în străinătate și să fie baza pentru renașterea echipei naționale masculine.

- Cât de departe au venit lucrurile cu oferta comună a Bulgariei cu alte țări din Balcani pentru a găzdui un campionat european sau mondial?

- Discuțiile despre acest subiect sunt în prezent înghețate. Există motive obiective pentru aceasta. Guvernele s-au schimbat în România și Grecia. În acest moment, pandemia ne împiedică să continuăm discuția. Vom comenta modul în care vom proceda după tratarea pandemiei.

- Domnule Kralev, vă amintiți că fostul stadion al orașului din Plovdiv a fost cel mai frumos din Bulgaria, dar acum este o ruină. Există o posibilitate legală ca statul să ajute la renovarea sa în viitorul apropiat sau este în totalitate un angajament al guvernului municipal local?

- Guvernul a alocat fonduri suficiente pentru reconstrucția a două stadioane din Plovdiv. 37 de milioane BGN este o sumă imensă, cu care stadioanele din Botev și Lokomotiv vor deveni facilități moderne care vor putea găzdui meciuri internaționale. În această etapă, cred că am făcut destul pentru a îmbunătăți infrastructura fotbalistică din oraș.

- Vara viitoare, dacă pandemia va dispărea, vor veni Jocurile Olimpice de la Tokyo. Așteptările tale de la sportivii bulgari?

- Așteptările mele sunt pentru o performanță bună. Sper că sportivii noștri vor fi sănătoși, se vor proteja de accidentări și că vom putea trimite o echipă bună la Jocurile de la Tokyo. Alte 47% din cotele olimpice urmează să fie alocate. Concurenții noștri au condițiile pentru a introduce calificările perfect pregătite.

- Nu avem aur olimpic de la Beijing din 2008, cât de realist este să ne gândim la asta în Japonia în 2021?

- Ministerul Tineretului și Sportului a oferit cele mai bune condiții posibile pentru pregătirea sportivilor bulgari chiar și în caz de pandemie. Anul acesta am permis ca fondurile economisite de federații din competițiile anulate să fie redirecționate către pregătirea sportivilor. Am mărit fondurile pentru cluburile sportive cu 30%, astfel încât acestea să poată depăși consecințele pandemiei. Pentru anul viitor vor fi alocați 6,5 milioane BGN suplimentari pentru ei. Credem că cluburile sunt subfinanțate cronic și de aceea ne îndreptăm eforturile în această direcție. Federațiile și sportivii vor intra în anul olimpic finanțat integral. De acum înainte, este treaba antrenorilor și a șefilor federațiilor să îi pregătească corespunzător pentru competiții. Sper că toată lumea este în viață și bine să aibă șansa de a-și realiza potențialul la Jocuri. Avem șanse pentru medalii. Una dintre favoritele la câștigarea titlului în categoriile lor mă aștept să fie Taibe Ussein și Bozhidar Andreev. Dacă sunt sănătoși și au puțin noroc, au șanse la medalia de aur.

- Domnule Kralev, ca fost atlet, ce trebuie făcut pentru a restabili gloria Reginei Sporturilor. Nu că Mirela Demireva și Ivet Lalova nu au susținut-o în ultimii ani, dar au fost momente când am câștigat un set complet de medalii din cele mai mari campionate.?

- Statul investește fonduri semnificative în bazele de atletism. Pistele interioare din Plovdiv, Kyustendil, Dobrich și Sliven au fost reconstruite și deschise în Sofia, Haskovo și Sandanski. Acum, lucrările de reparații ale instalațiilor similare din Gabrovo, Vratsa, Stara Zagora și Ruse sunt în curs de lansare. În Sofia și Balcic vor fi înființate centre de aruncare. Acesta este rolul statului. Federația este pe deplin securizată. Există subfinanțare a cluburilor, la care, așa cum am spus, suntem atenți. Asta poate face statul. De acolo, antrenorii trebuie să își adapteze ceasurile la cele mai noi standarde mondiale în atletism. Talentele trebuie căutate mai activ în toată țara și mai ales în școli. Am fost selectat pentru atletism în timpul unei competiții școlare, iar acum nu am informații despre faptul că antrenorii participă deseori la aceste competiții. Ei trebuie să fie mai activi în căutarea tinerelor talente. Trebuie să facem profesia de coaching mai atractivă pentru tinerii profesioniști care sunt familiarizați cu cele mai noi tendințe globale în practica de coaching.

Altele din fotbal

Manchester United a remizat 0-0 pe Liverpool la Anfield

„Manchester United” l-a păstrat pe campionul „Liverpool” și a terminat 0: 0 în vizita lor la „Anfield”. Astfel, echipa lui Ole Gunnar Sulscher continuă să conducă în clasament cu 2 puncte înaintea lui Leicester și cu 3 înainte

Un adolescent cu două goluri pentru CSKA

CSKA a pedepsit divizia a doua „Septemvri” (Simitli) cu 3: 0 în ultimul său control în Turcia. Yunus Sankare a deschis în minutul 35, iar în a doua repriză adolescentul Martin a înscris de două ori

CSKA a stabilit controlul în Turcia cu. „Septembrie” (Simitli)

CSKA lovește controlul în Turcia, s. a doua divizie "septembrie (Simitli). Meciul este mâine la 15.30. La Simitli asistentul este Stoyko Sakaliev. Se pare că toate opțiunile pentru o echipă străină au eșuat și

Tânăra de 25 de ani a intentat un proces pentru a dovedi că este fiica lui Diego Maradona

O altă fată va încerca să demonstreze că este fiica lui Diego Maradona, a dezvăluit jurnalistul Luis Ventura în emisiunea sa Secretos Verdaderos de la televiziunea „America”. O cheamă Eugenia Laprovitola

Iliya Gruev cu debutul în Bundesliga

Iliya Gruev Jr., în vârstă de 20 de ani, a debutat în Bundesliga, apărând în timp adăugat în victoria „Werder-ului” său cu 2: 0 față de „Augsburg”. El l-a înlocuit pe americanul Josh Sargent