pentru

Reprezentantul nostru la categoria de până la 81 kg - Kristian Nikolov, a ajuns la un meci pentru o medalie la Campionatul European pentru bărbați și femei sub 22 de ani din Vladikavkaz (Rusia). În optimile de finală, echipa națională a fost fermă împotriva reprezentantului Serbiei Nikola Stevanovic, judecătorii fiind unanimi - o victorie cu 5-0 pentru mănușa bulgară. Astfel, pe 13 martie, Christian va boxa pentru un loc în semifinale și cel puțin o medalie de bronz împotriva lui Azer Jabral Elikov.

Din păcate, doi dintre boxerii noștri au renunțat la start. La categoria de până la 60 kg, Kiril Rusinov a pierdut în fața armeanului Artur Bhaverdyan, iar la categoria 64 kg, Vincent Kirkorov a fost învins de Alan Abayev (Rusia).

Mâine trei bulgari vor intra pe ring. Daniel Assenov (52 kg) a început marșul către cea de-a șasea medalie de aur a Campionatului European împotriva Amil Aliev din Belarus, iar fratele său Boyan, care ne reprezintă la 56 kg, va boxa cu Iliya Varabyu din Belarus. Rami Kiwan (75 kg) va încrucișa mănuși cu Georgie Karabadze (Georgia).