Manchester City a pierdut în fața Manchester United într-o revanșă a semifinalelor Cupei Ligii din Anglia. Bătălia de pe stadionul Etihad s-a încheiat cu un scor de 0: 1.

manchester

Autorul singurului gol din meci a fost Nemanja Matic, care a marcat în prima parte a meciului.

Golgheterul pentru Red Devils a dezamăgit de performanța sa din cele 45 de minute, primind două cartonașe galbene și a fost obligat să părăsească terenul prematur, lăsându-și echipa cu o persoană mai puțin pe teren.

Autogolul lui Bernardo Silva, Riyad Marez și Andreas Pereira a înclinat serios balanța pentru a treia finală consecutivă a „cetățenilor” din primul ciocnire, care s-a încheiat cu un scor de 3: 1. Acest lucru sa dovedit a fi decisiv pentru câștigătorul final din această pereche.

Astfel, City se va confrunta cu Aston Villa în bătălia finală a acestei curse.

TOPSPORT a urmărit în direct pentru utilizatorii săi ce s-a întâmplat pe teren:

Manchester City - Manchester United 0: 1, gol de Matic!

Coliziunea a început la 21:45

Prima repriză a început teribil pentru echipa vizitatoare. „Diavolii roșii” au fost împinși în propria jumătate, deoarece acțiunile pentru adversar s-au alternat una după alta.

Aguero nu a reușit să semneze, la scurt timp și Stirling a reușit, dar mingea nu a intrat niciodată în plasă.

Principalul „vinovat” pentru acest lucru a fost David de Gea. El a fost ultimul obstacol în fața liniei de poartă, scoțând situații aparent imposibile.

Șutul îndepărtat al lui Marez și cel îndepărtat al lui Gundogan, de asemenea, nu au reușit să lovească plasa și nici măcar performanțele acrobatice ale lui Kuhn, inclusiv o performanță foarte tehnică a unei scufundări de mare viteză, nu au reușit să rupă garda adversarului.

Atacurile lui City s-au diminuat, iar United, la rândul său, a început să se uite tot mai mult la jumătatea adversarului.

După câteva contraatacuri, cu participarea lui Fred și One-Bissaka, s-a ajuns la o situație statică pentru oaspeți. O ușoară ricoșare a servit mingea pe o foaie de copt în fața lui Matic, care cu o lovitură puternică din mișcare a împușcat-o pe City Guard pentru 0: 1.

O acțiune rapidă pentru „cetățeni” a dus la o pasă către Stirling, care a marcat cu 1: 1. Cu toate acestea, arbitrul a făcut semn pentru o ambuscadă și steagul arbitrului a fost ridicat în aer.

Asaltul final al gazdelor nu a contribuit la egalizarea rezultatului și astfel avantajul „diavolilor roșii” a rămas până la pauză.

În cel de-al doilea 45 de minute City a făcut o altă încercare de a crește viteza, dar United a oprit bine fiecare acțiune a adversarului său.

Dezamăgirea din echipa lui Solskjaer s-a numit Nemanja Matic. A primit două cărți galbene rapide, și-a lăsat echipa cu un om mai puțin pe teren și astfel prezice în mare măsură ce se va întâmpla până la sfârșitul bătăliei.

A șters bucuria golului marcat în prima repriză, nici măcar nu a arătat că se simte vinovat, lăsând terenul în fața tuturor coechipierilor săi.

Golul lui Aguero a fost anulat cu puțin timp înainte de finalul meciului. Din nou, motivul a fost același - o ambuscadă. Repetările au arătat că există cu adevărat una.

Așadar, nu a existat nicio schimbare nouă în rezultat și, în ciuda înfrângerii, City va juca pentru Cupa Ligii în bătălia finală - cu Aston Villa.

Manchester City a câștigat doar unul dintre ultimele 6 meciuri pe teren propriu împotriva lui Manchester United (1 victorie, 1 egal, 4 înfrângeri), dar 5 din toate meciurile au fost în Premier League.

United a înregistrat a doua victorie consecutivă în deplasare cu City pentru prima dată din noiembrie 1993 și noiembrie 2000. Ambele serii anterioare erau în Premier League.