Ovechkin marcat

Marele Alexander Ovechkin a marcat două goluri și a atins limita de 600, iar Evgeni Kuznetsov a marcat golul victoriei în prelungiri pentru 3: 2 pentru succesul Washingtonului împotriva Winnipegului.

Astfel, cetățenii din Sofia au urcat în fruntea diviziei Ligii Naționale de Hochei din SUA și Canada (NHL) și l-au lăsat pe campioana Pittsburgh cu un punct în spate.

Ovechkin a marcat un gol în primele două treimi și a înscris deja 42 de goluri în acest sezon.

Extremul rus este al 20-lea jucător din istoria NHL cu 600 sau mai multe goluri și al patrulea care le atinge cel mai rapid. În plus, este pe cale să devină golgheterul ligii pentru a șaptea oară.

Scorul NHL din 2005-06, când Ovechkin a intrat în ligă. pic.twitter.com/mGocX1pTvv

- Risto Pakarinen (@puckarinen) 13 martie 2018

Kuznetsov a făcut bucuria echipei de la Washington complete după ce a marcat la 4:11 minute de la începutul prelungirilor. Philip Grubauer a salvat 26 de lovituri în al treilea său început consecutiv pentru Sofia și a marcat goluri doar după șuturile lui Patrick Lane și Nikolai Ehlers.

Lane este jucătorul de hochei cu cele mai mari șanse să-l elimine pe Ovechkin din topul listei de marcatori. Cei doi au avut goluri egale înainte de meciul de luni seara, dar rusul are deja un avantaj în frunte. Evgeni Malkin de la Pittsburgh se află încă doi în spatele lui Lane. Winnipeg este al treilea în Conferința de Vest.