Maria Șarapova a învins-o pe vechiul ei rival Patti Schneider în primul său meci de la US Open 2018. Fosta iubită a lui Grigor Dimitrov s-a relaxat în setul secund, dar a câștigat cu 6-2, 7-6 (6) în 1 oră și 53 de minute.

învins-o

Roger Federer l-a învins pe Yoshihito Nishioka în prima rundă a US Open

Japonezii erau doar un bun partener de luptă

Schneider, în vârstă de 39 de ani, a reușit să revină cu 1-5 în repriza a doua și să forțeze un tiebreak. În ea, Sharapova a luat ultimele două puncte după 6-6, iar al doilea a fost realizat cu un câștigător retur impresionant. Au fost în total 10 descoperiri în meci. Mica diferență este că rusul a încercat de 6 ori din 10 posibilități, iar elvețienii au făcut același lucru de 4 ori dintr-un număr identic de situații.

Maria a făcut 9 greșeli duble, dar a marcat 22 de câștigători. Patty a jucat defensiv și a terminat victorioasă doar de 4 ori. Greșelile sunt 46 pentru Sharapova și 30 pentru Schneider.

Mâine rusul se va certa cu românca Sorana Krstya pentru un loc în finala de 1/16.