brest

Marsilia l-a învins pe Brest cu 3-0 într-un meci din runda 35 a Ligii 1 și a adunat 35 de puncte, cu 4 mai puțin decât liderul Lille.

Cu trei runde înainte de final, Lyon și-a luat la revedere de la speranțele lor de a lupta pentru primul loc după ce a fost învins cu 0: 4 în timpul vizitei lor la Auxerre. Marți, Lille a făcut un pas important cu o victorie cu 2-1 asupra Saint-Etienne ca invitat.

Atacantul lui Marsilia Loic Remy a deschis scorul în minutul 12 după ce a preluat controlul mingii după o pasă parabolică a lui Benoit Cheyrou și a străpuns pentru prima dată poarta lui Brest. Cheyrou a mai făcut o asistență faimoasă după ce a trecut o pasă între trei jucători ai oaspeților și mingea a ajuns direct la Jordan Ayu, care a urcat la 2-0 chiar înainte de o oră de joc. Fundașul Gabriel Heinze a făcut 3-0 final cu nouă minute înainte finalul cu un fault infricosator.

În ciuda înfrângerii cu 0: 4 în afara lui Auxerre, președintele Lyonului Jean-Michel Ola a făcut o evaluare pozitivă a performanței echipei. Lyon are 59 de puncte, cu 6 mai puțin decât al 2-lea Marsilia și cu 1 mai mult decât al 4-lea Paris Saint-Germain.

"Avem trei jocuri până la final și, în ultima vreme, suferim de accidentări ale unor jucători cheie. Adevăratul nostru obiectiv este să păstrăm locul trei și să jucăm calificările pentru un loc în Liga Campionilor", îl asigură Ola. Potrivit presei, însă, nimeni nu poate garanta un loc antrenorului Claude Puel pentru sezonul viitor.

Lyon a ridicat capul săptămâna trecută după ce a câștigat cu 3: 2 peste Marsilia, dar acum vizita lui Auxerre a început cu un gol adunat în minutul 20, opera lui Denis Ollie. La sfârșitul primei reprize, Alain Traore s-a ridicat la 2-0, iar la doar cinci minute după începerea celei de-a doua reprize a făcut 3-0 după o descoperire individuală. Cedric Engbo a făcut finalul 4: 0, iar din minutul 40 oaspeții au jucat zece pe teren, Dejan Lovren fiind expediat pentru cartonaș roșu.

Monaco a căzut cu 0-3 în deplasare în fața lui Sochaux în Franța-Comte și a rămas primul deasupra liniei retrogradării cu 40 de puncte.