Klose a marcat două goluri pentru victoria cu 4-0, apropiindu-se de recordul râvnit

22:49 | 26 martie 2011.

continuat

Germania a învins cu ușurință Kazahstanul cu 4: 0. Cea de-a cincea victorie din cinci meciuri a adus echipa lui Joachim Lev cu mult în fața celorlalte țări din grupa de calificare pentru Euro 2012.

Miro Klose a marcat două goluri și s-a apropiat de recordul lui Gerd Müller. Atacantul are deja 61 de goluri pentru Germania, cu doar șapte mai puțin decât legendarul său predecesor. El sărbătorește o altă aniversare - este cetățean german de exact zece ani, astăzi și-a înregistrat al 107-lea meci.

Germanii și-au dorit un rezultat extraordinar, chiar înainte de meci antrenorul a anunțat că o singură victorie nu este suficientă. Și din semnalul primului arbitru, jucătorii săi s-au grăbit să atace.

În minutul 3 Germania a preluat conducerea. Schweinsteiger a centrat pe stânga și stânga descoperit Miro Klose a prins mingea în ușă - 1: 0.

A urmat o pasă a lui Philippe Lam, care a traversat poarta goală după o pasă dublă bună cu Mueller. În acțiunea următoare, portarul Loria a deviat o lovitură puternică în stânga lui Podolski.

Cel de-al doilea gol a atârnat în balanță și în minutul 25 Ozil a centrat perfect pe dreapta și Mueller a înaintat înaintea portarului - 2: 0. La fel ca în primul gol, și acum, mingea a venit dintr-o lovitură liberă directă.

Două minute mai târziu, Klose a avut două șanse din zona mică de penalti pentru a înscrie, dar portarul a salvat șuturile. Cu două minute înainte de sfârșitul reprizei, însă, a fost marcat un al treilea gol - după o nouă asistare a lui Ozil, Thomas Mueller a marcat al doilea gol al meciului.

Acestea sunt primele goluri pe care Mueller le-a înscris pentru Germania în afara Cupei Mondiale.

La începutul reprizei a doua meciul a intrat într-o fază mai blândă. Mario Gomez a apărut și el în joc, în minutul 67 a ratat să înscrie de aproape.

În general, repriza a fost slabă, în minutul 77 cu o dublă înlocuire (Kroos și Goethe) Lev a încercat să-și trezească echipa.

După mai multe situații periculoase, în minutul 88, Miro Klose a marcat un nou gol după asistarea lui Kedira - 4: 0.

Cu o victorie convingătoare, Germania a adunat 15 puncte și se află pe primul loc, urmată de Austria cu 7.

Germania - Kazahstan 4: 0

Germania: Neuer, Lam, Badstuber, Mertesacker, Aogo, Kedira Schweinsteiger (77-Kroos), Mueller (77-Goetze), Ozil, Klose, Podolski (65-Gomez)

Kazahstan: Loriya, Chichulin, Abdulin, Chernyshov, Irismetov, Geteriev (81-Ostapenko), Nurgaliev (60-Kokeyev), Konzibaev, Nurdauletov, Zhumaskaliev (46-Baizhanov), Knizhnichenko