medvedev

Daniil Medvedev este noul campion al turneului Masters de la Paris. Rusul plasat sub №3 l-a învins în finală pe germanul Alexander Zverev cu 5: 7, 6: 4, 6: 1. Astfel, Medvedev, în vârstă de 24 de ani, a cucerit al treilea titlu la nivelul „Masters” din carieră și a devenit al patrulea rus care a triumfat în prestigiosul turneu din districtul Bercy din Paris. Înaintea sa, Marat Safin, Nikolai Davidenko și Karen Khachanov au reușit acest lucru.

Rusul are deja în total 8 titluri în carieră.

Medvedev a avut până acum un singur succes și 5 înfrângeri de la Zverev, dar astăzi a reușit să rupă seria celor 12 victorii consecutive ale germanului plasat sub №4, care luna trecută a câștigat două titluri consecutive la Köln.

Champion à Paris @DaniilMedwed s’impose en final du #RolexParisMasters en 3 sets face à Alexander Zverev 5-7 6-4 6-1. pic.twitter.com/Uq7sbYr74i

- ROLEX PARIS MASTERS (@RolexPMasters) 8 noiembrie 2020

Nu au existat progrese în primele 11 jocuri din primul set. Servind pentru a intra în tiebreak la 5: 6, Medvedev a rămas în urmă cu 0:40. Rusul s-a îmbunătățit până la 30:40, dar al treilea setball a fost realizat de Zverev și astfel partea s-a încheiat. În al treilea joc de maraton al celui de-al doilea set, Medvedev a risipit 4 puncte de întrerupere, dar puțin mai târziu a făcut o descoperire pentru 5: 4 și, cu ajutorul propriului său kick-off, a închis partea.

În al treilea set decisiv, Medvedev nu i-a lăsat șanse adversarului său. Setul a început cu o pauză de zero pentru rus, care imediat după aceea a reflectat 4 puncte de întrerupere. Se pare că acest lucru l-a rupt pe Zverev, care a câștigat jocul doar la 0: 4, dar nu a reușit să facă nimic mai mult.