„Canarii” l-au învins pe Levski cu 2: 1 și și-au înregistrat primul succes în peste o lună

supus

Botev l-a învins pe Levski cu 2: 1 și a înregistrat prima victorie în mai bine de o lună. Atanas Iliev în doar cinci minute, între minutele 15 și 20, i-a dat un avantaj foarte bun lui Botev. Borislav Tsonev dintr-un penalty a format rezultatul final.

Meciul a fost urmărit de legendarul jucător Bozhidar Iskrenov - Gibbon, care a jucat pentru ambele echipe.

În primele secunde Botev a început foarte bine. În primul rând, lovitura de cap a lui Filipov din suprafața de pedeapsă a trecut peste ușă, iar apoi Mite Tsikarski a avut o șansă similară, dar de această dată Mihailov a salvat. În minutul 13 fanii Levski s-au luptat între ei în sectorul deplasării. Poliția a intervenit în momentul în care a intrat în sector, iar fanii „blues-ului” au fost, de asemenea, arestați. În minutul 15, o pasă excelentă a trecut de Mite Tsikarski către Atanas Iliev, care a preluat și a deschis scorul. Doar cinci minute mai târziu, golul a fost repetat, singura diferență fiind trecătorul - Slavcho Shokolarov, iar din nou Atanas Iliev și-a dat seama și a dublat conducerea gazdelor. În minutul 27, Borislav Tsonev a fost faultat de Filip Filipov, iar arbitrul a acordat un penalty, pe care Tsonev l-a realizat și a redus scorul. Două pericole grave au urmat în fața ușii lui Botev. Mai întâi în minutul 34 Borislav Tsonev a șutat dintr-un fault, iar Argilashki a executat un corner, iar după lovitura de colț Daske a jucat cu capul, dar Mihailov a salvat.

În primele minute ale reprizei a doua nu au fost multe situații. În minutul 57, un șut periculos cu capul Robertei a trecut pe lângă ușă. În minutul 62, Argilashki a salvat un șut al lui Borislav Tsonev dintr-un fault. În minutul 64 și Nedelev a făcut un șut dintr-o lovitură liberă directă, dar a trecut peste ușă. În minutul 89, Spears a încercat un șut pe care Argilashki l-a salvat. În ultimele secunde Dimitar Tonev ar fi putut înscrie, dar șutul său a fost salvat de Mihailov.

Astfel, Botev a înregistrat primul său succes în peste o lună și este al 11-lea cu 8 puncte, iar Levski este al șaselea cu 10 puncte.

Vineri Botev a vizitat CSKA 1948.

Botev: Georgi Argilashki, Mite Tsikarski (Dimitar Tonev 85 min.), Stanislav Rabotov, Viktor Genev, Jonathan Pereira, Slavcho Shokolarov, Michel Espinosa, Todor Nedelev, Stanislav Shopov (Kristian Dobrev 78 min.), Filip Filipov, Atanas Iliev 90 + 1 min .)

Levski: Nikolai Mihailov, Ivaylo Naidenov, Alex Petkov, Zhivko Atanasov, Mateo Stamatov (Orlin Starokin 70 min.), Stein Spearing, Nasiru Mohamed (Stanislav Ivanov 46 min.), Borislav Tsonev, Radoslav Tsonev (Toma Daske 10 min.), Paulinho, Nigel Roberta (Stephen Petkov 65 min.)