Olympiacos va juca pentru a 19-a oară în grupele Ligii Campionilor. Marele maestru grec nu a avut probleme împotriva lui Krasnodar în meciul retur, câștigând cu 2: 1. Astfel, „roș-albii” au eliminat echipa rusă cu un scor total de 6: 1.

krasnodar

Rezultatul devastator din primul meci a fost o mare surpriză, deși s-a ajuns în ultimele minute. În runda precedentă, Krasnodar l-a eliminat pe Porto după o victorie impresionantă ca oaspete, dar acest 0: 4 din Pireu a calmat „taurii”.

Matveev a întreprins un total de cinci castlinguri în echipă. De această dată Sergei Kritsyuk s-a aflat sub cadru, Dmitry Stotsky l-a înlocuit pe Christian Ramirez pe flancul stâng al apărării, iar Magomed-Shapi Suleymanov a acționat ca aripă dreaptă în locul Younes Namli. Christopher Olson și Daniel Utkin au găsit un loc în mijlocul gazdelor, iar atacul a fost condus de Marcus Berg.
Antrenorul principal al Olympiacos, Pedro Martins, a avertizat că, în ciuda unui avantaj solid, echipa sa trebuie să joace o revanșă cu o concentrare extremă. Așa cum era de așteptat, el nu a făcut nicio modificare în alineație față de meciul de acum o săptămână și a pariat pe aceleași 11 care începuseră anterior în meciurile împotriva Victoria (Pilsen) în a doua rundă de calificare și în ambele victorii asupra Istanbul Basaksehir în al treilea.

La ușă se afla Jose Sa, Yassin Meria și Ruben Semedo au format perechea centrală în apărare, iar în partea de sus a atacului a început Miguel Guerrero. Daniel Podense, Mathieu Valbuena și George Masuras au fost ceilalți trei jucători ofensivi greci.

Toate biletele pentru meci au fost epuizate în urmă cu câteva zile, iar fanii Krasnodar au sperat să asiste la un miracol fotbalistic. Wanderson a încercat un șut în afara zonei de penalizare în minutul 1, dar Jose Sa a fost atent. Grecii au fost aproape de a marca după un șut puternic al lui Podense sub transversală, dar Kritsyuk a ucis.

Krasnodar a preluat conducerea în minutul 10 cu un gol al tânărului Utkin. După o pasă din flancul stâng al lui Wanderson, mingea a ajuns la mijlocașul „taurilor” și a trimis-o în plasă. O scânteie de speranță părea să apară pentru gazde, dar imediat după performanța centrului Olympiacos a egalat. Yousef El Arabi avea dreptate. Marocanul a primit mult spațiu în zona de penalizare și nu a făcut o greșeală apropiată.

Jucătorii lui Krasnodar nu au avut de ales decât să atace cu toată puterea. În minutul 15 după un șut al lui Suleymanov mingea a zburat la centimetri de transversală. Oaspeții au fost mulțumiți de rezultat și foarte rar au încercat să coboare la ușa lui Kritsyuk.

În ciuda dominanței lor, rușii nu au creat multe poziții până la pauză. Odată ce Berg a întârziat și a fost depășit de portarul Olympiacos, iar în minutul 42 Wanderson a dat o lovitură puternică, care, totuși, a ieșit.
Olympiacos a marcat un al doilea gol în minutul 48, pedepsind o greșeală în apărarea lui Krasnodar. Valbuena a centrat jos pe iarbă, iar El Arabi a ajuns primul la minge și a trimis-o înapoi la ușa echipei gazdă.

Meciul s-a terminat până la final. Krasnodar nu a putut obține cel puțin un egal, deși Berg a avut mai multe șanse să semneze. Echipa va participa din nou la grupele Ligii Europa, unde a evoluat puternic în sezonul trecut.