inestimabil

Sursa: ERA/BG NES

Ilicic a semnat din nou pentru Palermo

Echipa Palermo a înregistrat doar a cincea victorie de la începutul sezonului în Serie A. Într-un meci din etapa a 31-a, sicilienii au câștigat 3: 1 ca oaspete asupra Sampdoriei, făcând astfel un pas decisiv spre supraviețuire în elita fotbalul italian.

Fundașul central Steve von Bergen a adus Palermo în avantaj în minutul 35, dar cu câteva secunde înainte de finalul primei reprize „marinarii” au egalat prin Gianni Munari.

După pauză, sicilienii au șocat gazdele cu încă două goluri prin Josip Ilicic și l-au lăsat pe Santiago Garcia. Datorită succesului, Palermo are deja 27 de puncte, la fel de multe ca Siena și Genova. Cele trei echipe vor participa la o luptă acerbă pentru supraviețuirea în elită.

În același timp, Sienna nu a reușit să-l învingă pe Parma acasă. Meciul s-a încheiat cu o remiză - 0: 0. Genova își va juca meciul din runda târziu în această seară, când „grifonii” vizitează Napoli.

Într-un meci destul de dur și nervos, Udinese a reușit să ia 3 puncte acasă împotriva lui Chievo. „Friulienii” s-au impus cu 3: 1, cu două goluri marcate de căpitanul Antonio Di Natale. Fosta națională italiană a marcat înainte de pauză, iar la finalul meciului Benatia a fixat rezultatul - 3: 1. Golul onorabil pentru „măgarii zburători” a marcat Paul Pap.

Într-un alt meci din tur, Catania și Cagliari nu au reușit să înscrie și s-au încheiat cu o remiză 0: 0. Cu toate acestea, ambele echipe se află în mijlocul mesei și este puțin probabil să tremure pentru locul lor în elită.