• NRA lansează o nouă campanie: „Unde este Boncheto?”, 24 ianuarie 2021
  • Miracolul Medicinii: Pentru prima dată în lume, două brațe au fost transplantate de pe umeri pe 24 ianuarie 2021
  • Gemenii au o problemă cu banii, o nouă viață pentru Scorpioni 24 ianuarie 2021

Cel mai tânăr alergător avea 12 ani, cel mai în vârstă - 76 de ani.

A cincea ediție a Maratonului Stara Zagora 2020 a fost contestată. Peste 600 de participanți au participat la concurs, din 13 țări.

participat

Distanțele au fost trei - clasicul 42,195 km, semimaratonul 21 km și 10,5 km.

Cei mai tineri participanți la maraton au fost Krum Davchev, de 12 ani și Simona Antonova, care s-au alăturat cursei alergând pe o distanță de 10,5 km. În aceeași distanță rulează cel mai în vârstă participant - Georgi Uzunov, în vârstă de 76 de ani.

Organizatorii sunt Municipalitatea Stara Zagora, Ministerul Tineretului și Sportului, Comitetul Olimpic Bulgar, Asociația Sporturilor de Agrement, Clubul Sportiv Beroe de Atletism, Clubul Sportiv Raketa și BFLA.

La 10,5 km masculin, victoria a fost câștigată de bulgarul Hristian Stoyanov cu un rezultat de 33,41 minute, la cincizeci de secunde după ce Sava Todorov a terminat, Ivan Popov de la Clubul de Atletism Beroe a fost al treilea. La proba feminină, victoria a fost și pentru o bulgară - Lilyana Georgieva, care a parcurs distanța în 38,02 minute, urmată de câștigătoarea de anul trecut - Olivera Jeftic din Serbia, care a fost cu doar patru secunde mai lent, locul al treilea a fost pentru Devora Avramova, de la Stara Zagora., tot membru al clubului Stara Zagora cu antrenor, locul trei la masculin Ivan Popov.

La semimaratonul masculin, primii trei au fost ocupați de sportivi bulgari. Cel mai rapid a fost Miroslav Spasov (1 decembrie 2012), urmat de Stoyan Vladkov și Grigor Karaivanov. Bulgara Militsa Mircheva (1.21) a câștigat primul loc la semimaratonul feminin, urmată de Marinela Nineva. Maria Radko din Ucraina a câștigat bronzul.

Era de așteptat cu cel mai mare interes finala masculină la distanța clasică. Victoria câștigă Omer Alkanoglu din Turcia, care a condus în mod convingător tot timpul și a obținut un rezultat de 2.23.52 ore. Marocanul Yosef Sbay s-a clasat pe locul doi, iar Bogdan Semenovich din Ucraina pe locul trei. Ea a obținut o victorie convingătoare pentru femei Natalia Semnovich din Ucraina, care a parcurs traseul în 2.47.54 ore. Compatriota ei Kristina Bohomyahokova a fost a doua, iar bulgara Hristina Kozareva a fost a treia.