Plic TERAFLU EXTRA * 14
Prospect: informații pentru utilizator

FORMULĂ TERAFLU RECE ȘI FLU FORTIFICATĂ 650 mg/10 mg/20 mg
Pulbere pentru soluție orală Paracetamol/clorhidrat de fenilefrină/maleat de feniramină

THERAFLU COLD AND FLU EXTRA STRENGTH 650 mg/10 mg/20 mg Pulbere pentru soluție orală Paracetamol/clorhidrat de fenilefrină/malenat de feniramină

  • Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
  • Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
  • Salvați acest prospect. Poate că va trebui să îl citiți din nou. Dacă aveți nevoie de mai multe informații sau sfaturi, adresați-vă farmacistului. Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
  • Dacă nu vă simțiți mai bine sau starea dumneavoastră se agravează în decurs de 5 zile și dacă febra durează mai mult de 3 zile, ar trebui să solicitați asistență medicală.

Ce conține acest prospect

1. Ce este FORMULA TERAFLU COLD AND FLU STRENTHTHENED FORMULA și pentru ce se folosește
2. Ce trebuie să știți înainte de a utiliza TERAFLU COLD AND FLU FORTULTHENED FORMULA
3. Cum se utilizează FORMULA TERAFLU COLD ȘI FLU FORTULZITĂ
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează TERAFLU FORMULA REZOLVATĂ ȘI FLU
6. Conținutul pachetului și informații suplimentare

strength

1. Ce este FORMULA TERAFLU COLD AND FLU STRENTHTHENED FORMULA și pentru ce se folosește

FORMULA TERAFLU COLD AND FLU STRENTHENED FORMULA conține trei ingrediente active care afectează simptomele răcelii și gripei:

Paracetamolul are efect analgezic (analgezic) și antipiretic (scade febra).

Clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant nazal și sinusal. Ameliorează congestia nazală și tensiunea sinusală.

Maleatul de feniramină este un antihistaminic. Ajută la ameliorarea simptomelor alergice.

FORMULA TERAFLU COLD AND FLU FORTURTHENED FORMULA este utilizată pentru ameliorarea simptomelor de răceală și gripă prin scăderea temporară a febrei și afectarea frisoanelor, durerilor de corp, durerilor de cap, a congestiei nazale și sinusale, a curgerii nasului și a strănutului.

2. Ce trebuie să știți înainte de a utiliza TERAFLU COLD AND FLU FORTULTHENED FORMULA

Nu utilizați FORMULA TERAFLU COLD AND FLU STRENTHENED FORMULA dacă:

  • sunteți alergic la paracetamol, fenilefrină, feniramină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la secțiunea 6 și la sfârșitul secțiunii 2);
  • luați sau ați luat inhibitori de monoaminooxidază în ultimele 14 zile (IMAO sunt medicamente utilizate pentru tratarea depresiei sau a bolii Parkinson). Dacă nu știți dacă medicamentele prescrise conțin IMAO, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua acest produs.
  • dacă suferiți de boli cardiace severe sau hipertensiune arterială (hipertensiune arterială);
  • dacă aveți o supraproducție a glandei tiroide (hipertiroidism);
  • dacă aveți glaucom (creșterea presiunii intraoculare);
  • dacă aveți feocromocitom (un tip de tumoare a glandelor suprarenale situate în apropierea rinichilor, care este responsabil pentru creșterea tensiunii arteriale);
  • dacă luați antidepresive triciclice;
  • dacă luați beta-blocante (medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute și a problemelor cardiace);
  • dacă luați alte medicamente simpatomimetice pe cale orală, cum ar fi decongestionantele nazale, inhibitorii apetitului etc.

Avertismente și precauții

Discutați cu medicul sau farmacistul înainte de a lua TERAFLU COLD AND FLU.

FORMULA INTARITATA daca:

  • aveți afecțiuni hepatice sau renale;
  • suferiți de anemie hemolitică;
  • suferiți de o boală moștenită numită deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • suferiți de deshidratare sau malnutriție cronică;
  • aveți boli de inimă;
  • aveți diabet zaharat;
  • aveți o prostată mărită, deoarece puteți reține urina;
  • aveți o obstrucție a tractului intestinal;
  • aveți ulcer stomacal;
  • ai epilepsie.

Medicamentul conține paracetamol. NU luați în același timp cu alte produse care conțin paracetamol. Se poate produce insuficiență hepatică severă dacă se depășește doza zilnică maximă de paracetamol.

Consultați-vă medicul dacă:

  • aveți boli respiratorii precum astm, emfizem sau bronșită cronică;
  • febra se agravează sau durează mai mult de 3 zile;
  • durerea sau congestia nazală se agravează sau durează mai mult de 5 zile sau este însoțită de febră, erupții cutanate sau dureri de cap constante.

Alte medicamente și TERAFLU FORMULĂ INTĂRZITĂ COLD ȘI FLU

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente, în special:

Interacțiuni în testele de laborator:

Acest medicament poate afecta rezultatele unui test de fosfat al acidului uric, care se face pentru a determina nivelurile de acid uric din sânge, în special la pacienții care suferă sau sunt diagnosticați cu gută.

FORMULA TERAFLU RECE ȘI FLU CONSTRUITĂ și alcool

Nu beți alcool în timp ce utilizați TERAFLU COLD AND FLU FORTULTHENED FORMULA.

Sarcina și alăptarea

Nu utilizați acest medicament dacă sunteți gravidă. Nu utilizați acest medicament dacă alăptați.

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

FORMULA TERAFLU RECE ȘI FLU FORTIFICATĂ poate provoca somnolență. Este necesară precauție atunci când conduceți, folosiți utilaje sau efectuați alte sarcini care necesită atenție.

Informații importante despre unele dintre celelalte componente ale FORMULEI TERAFLU COLD ȘI FLU CONFORTATE

FORMULA TERAFLU COLD ȘI FLU FORTULZĂ conține:

Zaharoză 12,6 g într-un plic. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienții cu diabet zaharat. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.

FD&C Yellow No. 6 (Sunset Yellow FCF) (E110): Poate provoca o reacție alergică.

Sodiu 42,2 mg în plic. Acest lucru trebuie luat în considerare de pacienții care urmează o dietă controlată cu sodiu.

3. Cum se utilizează FORMULA TERAFLU COLD ȘI FLU FORTULZITĂ

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

Utilizare la adulți și adolescenți peste 12 ani:

Un plic la fiecare 4 până la 6 ore după cum este necesar. Până la 3-4 plicuri pe o perioadă de 24 de ore. A nu se utiliza mai mult de 5 zile. Consultați-vă medicul dacă simptomele persistă mai mult de 5 zile sau se agravează și dacă febra durează mai mult de 3 zile.

Nu depășiți doza recomandată.

Nu luați copiii cu vârsta sub 12 ani.

Cum să luați TERAFLU FORMULĂ REZOLVATĂ ȘI FLU

Se dizolvă conținutul unui plic într-un pahar standard de apă fierbinte, dar nu clocotită (aproximativ 250 ml). Se bea după ce s-a răcit la o temperatură acceptabilă.

Dacă luați mai multă FORMULĂ TERAFLU COLD ȘI FLU întărită decât ar trebui

În caz de supradozaj sau aport accidental, consultați imediat un medic. Intervenția medicală promptă este importantă, chiar dacă vă simțiți bine, din cauza riscului de leziuni hepatice întârziate și severe.

Dacă uitați să luați TERAFLU FORMULĂ REZOLVITĂ ȘI FLU

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Nu mai luați acest medicament și consultați imediat un medic dacă simțiți:

  • reacții alergice, inclusiv respirație șuierătoare, dificultăți de respirație, umflarea feței, buzelor, limbii sau gâtului;
  • erupție pe piele (inclusiv urticarie, mâncărime), roșeață a pielii;
  • descuamarea pielii, vezicule, inflamații, răni în gură;
  • sângerări atipice sau vânătăi (probleme cu sângele).

Efectele secundare enumerate mai sus sunt rare sau foarte rare (pot afecta 1 până la 10 utilizatori din 10.000) sau frecvența lor nu poate fi estimată din datele disponibile. De exemplu, au fost raportate cazuri foarte rare de reacții cutanate grave.

Următoarele reacții adverse sunt frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):

  • greaţă;
  • vărsături;
  • somnolenţă.


Alte reacții adverse pot apărea în cazuri rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane).

  • anxietate, insomnie;
  • amețeli, cefalee;
  • bătăi rapide ale inimii, palpitații, hipertensiune arterială;
  • constipație, tulburare, dureri abdominale;
  • gură uscată;
  • senzație de disconfort general sau stare generală de rău fizică.

Rezultatele (sau valorile) testelor funcției hepatice pot fi mai puțin frecvente în cazuri rare.

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul sistemului național de raportare din Bulgaria:

Agenția Executivă pentru Medicamente,
Str. „Damyan Gruev” № 8
1303 Sofia
Tel.: + 359 2 8903417
Site-ul web: www.bda.bg.

Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la obținerea mai multor informații despre siguranța acestui medicament.

5. Cum se păstrează TERAFLU FORMULA REZOLVATĂ ȘI FLU

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25 ° C.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj. „Expiră la.” Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra în ambalajul original.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să eliminați medicamentele care nu mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și informații suplimentare

Ce conține FORMULA TERAFLU COLD ȘI FLU CONSTRUITĂ

  • Substanțele active sunt: ​​paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, maleat de feniramină.
  • Celelalte componente (excipienți) sunt: ​​zaharoză, acesulfam potasic, galben chinolină (E104), galben apus FCF (El 10), maltodextrină, silice, lămâie naturală WONF, acid citric (anhidru), citrat de sodiu (dihidrat) (triplu).

Cum arată FORMULA TERAFLU COLD AND FLU FORTULGENENED și conținutul ambalajului

FORMULA TERAFLU COLD AND FLU STRENTTHENED FORMULA este disponibilă sub formă de pulbere pentru soluție orală în pliculețe. Pulberea este mare, slăbită, constând din granule albe și galbene și poate conține bulgări moi.

Conținutul ambalajului: 10 sau 14 plicuri per ambalaj

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Titularul autorizației de introducere pe piață:

GlaxoSmithKline Dungarvan Limited, Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Hotel Irlanda

Producători:

Delpharm Orleans, 5 avenue de Concyr, Orleans cedex 2, 45071, Franța

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GmbH & Co. KG, Barthstrasse 4, 80339 München, Germania

  •