Norvegianul Edvald Boason Hagen de la Dimension Data a câștigat sprintul final al celei de-a patra etape a Criterium de Dauphiné. Finala a fost o ușoară urcare, dar aceasta nu a fost o problemă pentru sprinterii buni.

plumbul

Boason Hagen, care este campion al țării sale anul acesta, a obținut a șasea victorie de etapă într-o cursă în această dimineață. A reușit să atace cu puțin înainte de finală, Nasser Buani a intrat în fluxul său, dar nu a reușit să-l depășească. Julian Alafilip a alunecat în ultimii metri și a câștigat locul doi. Alafilip cu bonusul de secunde luate a ieșit pe locul patru în clasamentul general și este la doar 9 secunde în spatele liderului Alberto Contador.

Distanța de 176 de kilometri de la Tain-l'Hermitage până la Belle a fost relativ plană, cu două urcări de categoria a patra. În ultimii metri a existat o pauză după ce Christopher Froome și judecătorii au decis să acorde timpi diferiți. Astfel, avantajul lui Contador a fost cu doar 4 secunde înaintea lui Christopher Froome. Tactica britanicilor de a rămâne în capul coloanei a dat roade.

Francezul i-a dedicat victoria lui Mohamed Ali

Nasser Boani a câștigat prima etapă a Criterium de Dauphiné

Mâine este prima etapă decisivă care va schimba radical clasificarea generală și va determina câștigătorul Criterium de Dauphiné din acest an.