europeană

Primii doi clasați în finala masculină din această seară la Campionatele Europene de tenis de masă de la Ekaterinburg, Rusia. Liderul în schemă Dmitri Ovcharov și №2 Markosh Freitash vor argumenta pentru titlu.

Germanul Ovcharov s-a impus peste Thiago Apollonia din Portugalia cu un joc cu 4-0 (11: 5, 13:11, 11: 9, 11: 7) după 50 de minute de joc. Astfel, campionul european din 2013 își va apăra titlul.

Portughezul Freitas a câștigat în derby-ul stângacilor Per Jerel din Suedia într-un meci disputat cu 4-3 (6:11, 11: 3, 8:11, 11: 4, 13:11, 11: 8) după mai mult de o oră de joc. Concetățeanul lui Cristiano Ronaldo (ambii din Funchal de pe insula Madeira) a pierdut 1: 3 în joc și abia a scăpat în a șasea pentru a ajunge în finală.

Dintre femei, cele două jucătoare de tenis, plasate sub №3/4, vor argumenta pentru titlu. Este vorba de românca Elizabeta Samara și chineza Jie Li care reprezintă Olanda.

Stânga Samara din România a opărit ultima speranță a gazdelor, după ce a eliminat-o pe rusoaica Polina Mihailova cu 4-1 (12:10, 6:11, 14:12, 11: 6, 11: 4). Samara este, de asemenea, în finala de dublu. Împreună cu maghiara Georgina Pota, vor argumenta pentru medalii de aur cu Melek Hugh (Turcia) și Yanfei Shen (Spania).

Jie Lee l-a învins pe Yu Fu (Portugalia) cu 4-1 (11: 9, 6:11, 11: 8, 11: 8, 11: 6).